Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Isıtıcı Yelek: Entropy Vest

Isıtıcı Yelek: Entropy Vest

Petit Pli'nin soğuk kış günlerinde ve açık hava etkinliklerinde kullanım için piyasaya sürdüğü "Entropy Vest", herhangi bir elektronik donanım olmadan kişisel ısıtma sağlıyor.

Enerji krizi ve iklim krizi dolayısıyla kişisel ısıtma ve soğutma çözümleri önem kazanmaya başladı. Bu çözümler, iç mekanlarda olduğu kadar dış mekanda çalışmak zorunda olanlardan da ilgi görüyor. Hızla donan ve saatlerce serinlik sağlayan boyun bandı THERMONECKS yakın zamanda yer verdiğimiz örneklerdendi. Xiaoming’in boynu saran kişisel ısıtıcısı 005G ve Sony’nin giyilebilir kliması Reon Pocket de dikkat çekenler arasındaydı. Sırada Petit Pli’nin tasarladığı Entropy Vest var.

2017 yılında havacılık mühendisi Ryan Mario Yasin tarafından kurulan Petit Pli, kendini “bireyler, işletmeler ve gezegen ile ilgili çözüm niteliğinde malzeme teknolojileri icat eden ve uygulayan bir tekstil şirketi” olarak tanımlıyor. Kurulduğu dönemde özel bir çocuk giysisiyle ilgi çekmişti. James Dyson ödülü kazana bu giysi, çocukla birlikte büyüyebildiğinden uzun süre kullanılabiliyordu.

Gelelim yetişkinler için tasarlanan Entropy Vest’e…. Bu yelek, aşırı soğuk koşullarda yapılan açık hava etkinlikleri için tasarlanmış. Toksik maddeler içermeyen kimyasal çözüm, istendiğinde salınmak üzere ısı enerjisini depolayabiliyor. Yelek, komut verildiğinde ısıyı serbest bırakabilen ve kullanıcısını aşırı soğuktan yalıtmaya yardımcı olan özel bir ısı depolayıcı sıvı içeriyor. Bu sıvı, damar benzeri içi boş kanalların içinde asılı duran bir faz değişim malzemesi. Etkinleştirildiğinde, 40°C’ye kadar ısınabiliyor. Böylece kullanıcı, aşırı soğuk havaları üşümeden geçirebiliyor. Yelek, herhangi bir elektronik donanım içermiyor. Faz değişim malzemesinin yapısını değiştirmek – yeleği ısıtmak- için yeleği kaynamış suya birkaç kez daldırmak gerekiyor. Bu daldırma işleminin jel kıvamındaki madde, sıvıya dönüşene kadar yapılması gerekiyor. Anlayacağınız, ürün bir tür giyilebilir sıcak su torbası gibi ancak onun daha gelişmiş versiyonu.

Hafif ve ince yapısı sayesinde bir tişörtün üzerine ya da bir rüzgarlığın altına kolayca giyilebiliyor. Hareket edildiğinde sıcaklığı kademeli olarak düşürüyor ve böylece kullanıcının aşırı ısınmasını önlüyor.

Petit Pli’nin amacı giyilebilir teknolojinin neden olduğu elektronik atıkları azaltmak

Şirket yelek hakkında şu açıklamayı yapmış: “Petit Pli, Entropy Vest ile giysilerin elektroniğe ihtiyaç duymadan uyarlanabilir termal özelliklere sahip olma potansiyelini araştırıyor. Biz gerçek insan ihtiyaçlarını karşılayan tasarımların daha fazla dayanıklılığa ve uzun ömre sahip olduğuna inanıyoruz. Mevcut termal düzenleyici kumaşların veya gömülü elektroniklerin yeteneklerine meydan okumak için pazara girdik”. Elektroniğe ihtiyaç duymayan tasarımlar üzerinde çalışmalarının en önemli nedeni ise elektronik atıkların artmasını önlemek. Özellikle giyilebilir teknolojide geri dönüşüm süreçleriyle ilgili altyapı eksikliği yaşanıyor. Birleşmiş Milletler Üniversitesi’nin 2020’de yaptığa bir araştırmaya göre 2019’da 53,6 milyon ton e-atık açığa çıkmış ve bu miktarın 2030 yılına kadar %38 artması bekleniyor. Petit Pli’nin amacı bu korkutucu  istatistiklerde bir değişim yaratabilmek.

Yakın gelecekte, Entropy Vest’in bunaltıcı sıcaklarda giyilebilecek bir soğutucu versiyonunda da piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Görsel: Petit Pli