Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
iPhone 11 Pro ile Sinema Tarihinde Dikey Bir Yolculuk

iPhone 11 Pro ile Sinema Tarihinde Dikey Bir Yolculuk

Apple, Damien Chazelle tarafından yönetilen iPhone 11 Pro kullanılarak çekilmiş The Stunt Double isimli dikey formattaki kısa filmini yayınladı.

Dikey içeriklerde çeşitlilik gün geçtikçe artıyor. DDB Chicago tarafından Starburst ürünü uzun ince şekerler için mobil medya ve dikey alanlara özel olarak hazırlanan kampanya bu çeşitliliğin her alanda artış gösterdiğinin bir örneği. Apple’ın iPhone kameralarını ön plana çıkardığı Shot on iPhone serisinde sadece iPhone 11 Pro kullanılarak çekilen kısa film The Stunt Double da dikey formata sahip.

Damien Chazelle’in iPhone 11 Pro ile çektiği kısa film: The Stunt Double

Shot on iPhone serisinde bugüne kadar iPhone 11 Pro ile farklı mekanlarda çekilmiş doyurucu videolar izledik. Deadpool 2 ve John Wick filmlerinin yönetmen koltuğundaki David Leitch tarafından yönetilen Snowbrawl isimli aksiyon dolu kartopu savaşının kendisi de kamera arkası görüntüleri de iPhone 11 Pro’nun yapabildiklerini gözler önüne seriyordu.  A journey into the Valley of Fire başlıklı video Valley of Fire Eyalet Parkı’ndaki su ve rüzgarla şekillenmiş ilginç taş oluşumlarının ve kayalarının doğal güzelliğini yansıtıyordu. iPhone 11 Pro ile tek pil süresince, 5 saati aşkın süre boyunca kesintisiz bir şekilde kayıt altına alınan Hermitage Müzesi turu ise estetik bir deneyim sunuyordu. The Stunt Double da önceki işlerde olduğu gibi iPhone’ların özelliklerini ön plana çıkarıyor. Ancak bu sefer farklı bir bakış açısı sunuyor.

Whiplash ve La La Land filmlerin yönetmeni Oscar ödüllü Damien Chazelle tarafından yönetilen film tamamen dikey formatta çekildi. Film, sinema tarihinde adeta bir yolculuk yapıyor. Kısa filmde; aksiyon filmlerinden sessiz filmlere, casus filmlerinden vahşi batıya kadar farklı türler yer alırken bir dublörün hikayesi işleniyor. The Stunt Double filminin yıldızı The Dark Knight, Euphoria, Deeadpool 2 gibi filmlerde dublörlük yapan Tom McComas oldu.

 

Kısa filmle birlikte dikey sinemanın ayrıntılarının anlatıldığı bir de kamera arkası videosu paylaşıldı

Damien Chazelle, Apple’ın paylaştığı kamera arkası videosunda dikey sinema olarak adlandırdıkları deneyimden bahsediyor. Hızlandırılmış dikey sinema kursu tadında olan Making Vertical Cinema başlıklı video dikey çekimler için ipuçları da barındırıyor.

Kısa bir süre önceye kadar dikey formatlı içerikler sadece sosyal medya paylaşımlarından ibaretti. Akıllı telefonlar üzerinden video, dizi veya film izleme alışkanlığının artmasıyla bu formatta çeşitlilik de artmaya devam edecek gibi duruyor.

Görsel: YouTube