Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

İnsanları Utandırmadan Önce Bir Kez Daha Düşün

İnsanları Utandırmadan Önce Bir Kez Daha Düşün

Absürt işleriyle bilinen GIGIL, Julie’s Bakeshop için hazırladığı kampanyada basmakalıp düşünceler üzerinden alay eden insanlara gerekeni yapıyor.

Effie Asia Pacific Council 2020’de (APAC Effie), yılın yaratıcı ajansı ve bağımsız ajansı gibi ödülleri toplayan Filipinler merkezli ajans GIGIL, oldukça tuhaf ve yaratıcı reklamlarıyla biliniyor. RC Cola markası için hazırlamış olduğu garip reklamlar, Orocan için hazırlamış olduğu tele alışveriş konseptli eğlenceli reklam filmi ve son olarak konserve balık markası olan Mega Tuna için hazırlanan absürt reklam ile bu alanda ülkenin önde gelen ajansları arasında olduğunu gösteriyordu.

Kaba olmanın cezası

Ajans bu sefer #StopAuntieShaming kampanyasıyla basmakalıp fikirlerle insanların yaşı üzerinden onlarla dalga geçmenin utanılacak bir şey olması gerektiğini yine kendine has mizah anlayışıyla gösteriyor. Filipinler’deki fırın zinciri Julie’s Bakeshop’un 40. yıl dönümü için hazırlanan film, 40’ında ve hala genç fikrini benimsiyor.

Bir spor salonunda geçen reklam filminde genç bir adam bir köşede aerobik kıyafetleri içinde spor yapan orta yaşlı iki kadını görünce yaşlarına ithafen alaycı söylemlerde bulunuyor ve onları utandırmaya başlıyor. Bu söylem üzerine içeriden gelen kadın adamın sıska ve çelimsiz vücudunu bir hamur gibi yoğurmaya başlıyor ve işler garipleşiyor.

Julie’s Bakeshop’un kurucusu Julie Gandionco fırın zincirini 50’li yaşlarında kurdu. İnsanların yavaş yavaş köşeye çekilmesini beklediği bir anda kariyerine başlayan kurucu klişeleri yıktı. Julie’s Bakeshop fırın zincirinin ülkede şu anda 450’den fazla şubesi bulunuyor. Reklam filmi de markanın temellerinin altını çizerken kadınların her yaşta hayallerine ulaşabileceğinin mesajını veriyor.

Kısa sürede viral olan reklam filmi için sosyal medyada kullanıcılar beğenileri farklı şekilde ifade ediyor. Hatta beğenisini hazırladığı 8-bit tarzı bir GIF ile gösteren bir kullanıcı bile bulunuyor.

Künye

Müşteri: Julie’s Bakeshop
Ajans: GIGIL
Kurucu Partner: Herbert Hernandez, Badong Abesamis
Yönetici Parner: Jake Yrastorza
Stratejik Planlama: Nanais Hernandez
Muhasebe Sorumlusu: Kim Gow
Kıdemli Sanat Yönetmni: Jaime Yusingbo
Kıdemli Metin Yazarı: Hope Reyes
Yaratıcı Yönetmen: Dionie Tañada
PR: Zahara Depaling

Görsel: YouTube