Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Hayat Kurtaran Becerileri Geliştiren Kit: CANNE

Hayat Kurtaran Becerileri Geliştiren Kit: CANNE

Shuai Li tarafından geliştirilen CANNE, insanların doğru bir şekilde ve düşük maliyetle CPR uygulamasını öğrenmesine yardımcı oluyor.

Dünyada Her yıl 17 milyon insandan fazla kişi kalbinin aniden durması nedeniyle ölüyor. Çin’de her yıl ani kalp rahatsızlıkları nedeniyle ölen insanların sayısı ise 540 binden fazla. Ülkede hastane dışındaki kalp durması (kardiyak arrest) vakalarında hayatta kalma oranı yüzde 1’den az.

Kalp durması anında CPR (Temel Yaşam Desteği) uygulayarak hastayı kurtarmak mümkün olsa bile Çin’in büyük ve orta ölçekli şehirlerinde CPR uygulamasını bilen kişi sayısı oldukça yetersiz. Çin’de CPR uygulamalarının oranı yüzde 4-5 civarında kalırken İsveç gibi ülkelerde bu oran yüzde 46-73 arasında değişiyor. Böylesine temel bir sorunun nedenlerini araştıran ve çözümü üzerinde kafa yoran tasarımcı Shuai Li, CANNE isimli bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. Proje, Shuai Li’nin Umeå Institute of Design’daki yüksek lisans tezi sonucunda Laerdal Medical iş birliği ile ortaya çıkıyor.

Shuai Li, insanların neden CPR eğitimlerine katılmadığını araştırıyor ve projesini bunun üzerinden geliştiriyor

Shuai Li yaptığı araştırmalar doğrultusunda Çin’deki düşük CPR uygulanma nedenleri arasında CPR eğitim maliyetlerinin yüksek olması, hızlı hayat tarzı, ilginin ve farkındalığın düşük olması gibi nedenler buluyor. Ayrıca kalifiye eğitmen sayısının yetersiz olması ve CPR eğitimlerinde kullanılan mankenlerin ve diğer ekipmanların ücretinin yüksek olması halkın CPR konusunda eğitim almasının önüne geçen diğer etkenler.

Tüm bu nedenleri göz önünde bulunduran Shuai Li, CANNE ile daha fazla insanın uygun ve erişilebilir bir şekilde bu hayat kurtarma becerilerini kazanmasına imkan tanıyor. CANNE, yerel ve toplumsal ihtiyaçları göz önünde bulundurarak özellikle hastane dışındaki ani kalp durması vakalarında insanların hayatta kalma olasılığını artırmak için tasarlanıyor.

shuai li

Temel yaşam desteği öğrenme seti mukavvadan oluşan bir kit ve akıllı telefon uygulaması olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Karton kite bağlı akıllı telefon uygulaması kullanıcıların uygun miktarda ve dozda suni solunum ve kalp masajı yapması için yönergeler içeriyor. Bu talimatları takip eden kullanıcı, CPR uygulaması hakkında gerçek zamanlı geri bildirimler alarak eğitimini tamamlayabiliyor. CANNE, bu eğitim ile birlikte kullanıcıların temel yaşam desteği becerileri konusunda sertifika alabilmeleri için onları resmi bir sınava girmeye de teşvik ediyor.

Bu yenilikçi tasarım hem düşük maliyeti hem de eksiksiz ve anlık geri bildirimleri sayesinde insanların CPR eğitimine katılması için uygun bir ekosistem oluşturuyor. Maddi taraf bir yana zamandan ve tıbbi kaynaklardan sağladığı tasarruf sayesinde minumum gereksinim ile uygun bir öğrenme ortamı sunuyor.

Görsel: Shuai Li, Umeå Institute of Design