Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Kullanıcının Sesinden Kalp Yetmezliğini Tespit Eden Uygulama

Kullanıcının Sesinden Kalp Yetmezliğini Tespit Eden Uygulama

Cordio Medical tarafından geliştirilen Cordio HearO adlı mobil uygulama, kalp yetmezliği belirtilerini erkenden tespit ederek hastaların takibini kolaylaştırıyor.

Kalp yetmezliğinin en yaygın belirtilerinden biri, akciğerlerde biriken sıvı nedeniyle yaşanan nefes darlığı. Bu gerçeği temel alan ve hayat kurtarmayı hedefleyen Cordio HearO adlı mobil uygulama, kullanıcının akciğerinde kalp yetmezliğiyle ilişkili sıvı birikimi olup olmadığını tespit etmek için kullanıcının sesini analiz ediyor.

Kalp yetmezliği riski taşıyan hastaların takibinde Cordio HearO kullanılabilir

İsrail’de faaliyet gösteren Cordio Medical adlı startup tarafından geliştirilen Cordio HearO deneysel bir mobil uygulama. Uygulama, Hadassah Medical Centre’da Prof. Offer Amir (aynı zamanda Cordio Medical’ın danışmanı) tarafından yürütülen bir araştırmayla bağlantılı olarak geliştirildi. Araştırmaya akut kalp yetmezliği ve akciğer tıkanıklığı ile hastaneye başvuran 40 hasta dahil edildi. Her katılımcı hasta beş cümle seslendirerek uygulamayı kullandı. Durumları iyiye gittiğinde ve akciğerdeki sıvı toplanması ortadan kalktığında yeniden uygulamayı kullandılar. Toplanan veriler ışığında uygulamanın, her bir hastanın akciğer durumlarını tespit etmede oldukça isabetli sonuçlar verdiği görüldü.

Şimdi Cordio HearO’nun kalp yetmezliği riski olan hastalar tarafından kullanılması planlanıyor. Bu hastalar henüz kalp yetmezliği yaşamadıkları dönemde uygulamayı kullanmaya başlayacak. Her gün uygulamaya girip ses kaydı yapacaklar ve bu kayıtlar önceki günlerle karşılaştırılacak. Bu yolla hastaneye gitmeden önce durumlarının evde takip edilmesi mümkün olacak. Uygulama ciğerlerde sıvı birikmeye başladığını belirlerse, hem hastaya hem de doktorlarına bildirim yapacak. “Nereden indirebilirim? diyenler için hemen küçük bir not düşeyim; uygulama şu an Google Play ya da App Store üzerinden genel kullanıma açılmış değil, genel kullanıma açılıp açılmayacağıyla ilgili bir detay da verilmemiş henüz. Bu yüzden bekleyip gelişmeleri takip etmek gerekiyor.

Pandemi nedeniyle ileri yaştaki sevdiklerimizin hastane kontrollerinden bile kaçındığı bugünlerde, Cordio HearO gibi evden takip ve tetkik araçlarının geliştirilmesi hayat kurtarabilir. Siz ne dersiniz?

Görsel: Pexels, Cordio Medical