Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

GRIDI: Plastik Toplarla Kolektif Müzik Yapma Keyfi

GRIDI: Plastik Toplarla Kolektif Müzik Yapma Keyfi

Fiziksel midi sıralayıcısı Gridi, elektronik müziği ortak bir hale getirerek ona daha dokunsal ve görsel özellikler kazandırıyor.

GRIDI, geniş ölçekli bir fiziksel midi sıralayıcısı. 2 metre 80 santim boyunda ve 1 metre 64 santim genişliğindeki platform, müzik yapımcısı Yuvi Gerstein tarafından yaratıldı. GRIDI, insanların sezgisel yolla ortaklaşa müzik yapıp keyifli anlar geçirmesi için tasarlandı. Bir bilgisayar yazılımı kullanarak yapılan elektronik müzik düzenleme yöntemini, interaktif ve fiziksel bir forma büründüren GRIDI, davet ya da sergi gibi etkinliklerde, tek parçalık kurulumuyla kolayca kullanılabiliyor.

Müzik eğitimi konusunda da geliştirici bir yöne sahip olan GRIDI, müziğe ait kavramları öğrenmeyi daha ilgi çekici hale getiriyor. Çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin herkes, ellerindeki rengarenk şeffaf plastik topları panelin üzerindeki farklı boşluklara yerleştirerek ve art arda dizimler yaratarak çeşitli elektronik müzik parçaları oluşturabiliyor, farklı parçaları birbirine karıştırarak deneysel çalışmalar yapabiliyor ve en önemlisi yaptıkları müziği gözleriyle görebiliyor.

Tanıdığınız ya da tanımadığınız insanlarla birlikte müzik yapmak için ideal bir platform sunan GRIDI’nın yaratıcısı Gerstein, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen DLD 2016 (Digital Life Design) etkinliğinde, Michael Jackson’a olan saygısını göstermek ve onu anmak adına Billie Jean parçasını GRIDI ile çaldı.

Görsel: GRIDI, YouTube

REKLAM