Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Playtronica İnsan Bedenini ve Sıradan Objeleri Müzik Aletine Dönüştürüyor

Playtronica İnsan Bedenini ve Sıradan Objeleri Müzik Aletine Dönüştürüyor

Playtronica her şeyle müzik yapmanıza olanak tanıyan MIDI kontrolörleri Touchme ve Playtron ile eğlenceli bir ses deneyimi sunuyor.

Teknolojinin etkisiyle umulmadık nesnelerin enstrümanlara dönüştüğünü görüyoruz son yıllarda. En eğlenceli örneklerden birini, Electronicos Fantasticos’un eski barkod okuyucuları müzik aletine dönüştürdüğü Barcoder ve Barcodress projelerinde gördük. Hem duvar heykeli hem de etkileşimli bir enstrüman olan Ghost Box, sıradan eşyaları enstrümana dönüştüren Dada Machines otomatı, işlevini kaybetmiş silahları müzik aletlerine dönüştüren Disarm projesi, kamera ile gösterilen objeleri müzik aletine dönüştüren Color Band, müzik yapan Sound Poster gibi projeler de oldukça etkileyiciydi. Şimdi ise insan bedeninden tutun da sebze meyvelere kadar pek çok şeyi enstrümana dönüştürebilen Playtronica imzalı Touchme ve Playtron var karşımızda.

Playtronica, her şeyle müzik yapabilmenizi sağlayacak MIDI kontrolörler üretiyor

Playtronica kendini; teknolojiyi kullanarak sesle ilgili deneyimler açısından yepyeni bir olasılıklar evreni ortaya koyan dijital bir oyun alanı olarak tanımlıyor. Amaçları sese dokunsal bir boyut kazandırmak. Bunu yaparken de eğlenceli bir yaklaşım sergiliyorlar. Bu yaklaşımı, geçtiğimiz yıl David Bowie’nin Let’s Dance parçası için hazırladıkları meyve sebze orkestrasında net bir şekilde görebiliyoruz.

Playtronica hemen hemen her şeyle müzik yapmanıza olanak tanıyan MIDI (Musical Instruments Digital Interface / Müzik Enstrümanları Dijital Arabirimi) kontrolörler tasarlıyor. Playtron, 16 farklı objeyle müzik yapabileceğiniz bir MIDI kontrolör. Bu objeler dışında tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar. Su, meyve, sebze, kendi teniniz ya da iletken olan her türlü nesneyi cihaza bağlayabiliyorsunuz. Doğası gereği iletken olan her bir obje için bir ses yaratabiliyor cihaz. Hatta dokunma yoğunluğunuza göre de sesin yoğunluğu değişiyor. Herhangi bir müzik bilgisi de gerektirmiyor. Playtronica, Playtron’u kullanmanın çok kolay olduğunu, herkesin bu cihazla müzik yapabileceğini belirtmiş.

Playtronica’nun sunduğu diğer MIDI kontrolör ise Touchme. Bu cihaz aracılığıyla insan cildi bir müzik aleti haline dönüştürülebiliyor. Tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar ve kendi bedeniniz. Yine herhangi bir müzik bilgisi olmadan herkesin kullanabileceği türden bir ürün olduğunun altı çizilmiş.

Berlin, Moskova ve Paris’te faaliyet gösteren uluslararası ses stüdyosu Playtronica, tasarladığı ses deneyimleriyle Nike, Boeing, Mercedes Benz, Google gibi markalarla iş birliği yapmış. Çalışmalarını internet sitesi, Facebook sayfası, YouTube kanalı ve Instagram’ı üzerinden takip edebilirsiniz.

Görsel: YouTube, Playtronica