Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Google’dan Evde Denemelik Yapay Zekalı Maker Kitler

Google’dan Evde Denemelik Yapay Zekalı Maker Kitler

AIY Projects'in hayata geçirdiği Google Voice ve Vision maker kit'lerle sesle komut ve yüz tanıma evde yapılabilir birer sisteme dönüşüyor.

Google bazı ürünlerini kendin yap tekniğiyle ulaşılabilir hale getiriyor. VR (sanal gerçeklik) gözlüklerini oluklu mukavvadan yapabiliyorsunuz mesela. Maker kit’ler sadece Google’a özgü değil zaten. Kendin yap modasıyla birlikte artık her şeyimizi kendin yapacağımız bir dünya mümkün. Birçok ürünün maker kit’i var. Şimdi bahsedeceğimiz maket kit’ler Google’ın yakın zamanda yayınladığı iki yeni kit. Biri Vision kit diğeriyse Voice kit.

Vision kit bir kendin yap akıllı kamera. Görsel tanıma deneyimini yapay sinir ağlar kullanarak gerçekleştiriyor bu maker kit. Sizin yapacağınız bu akıllı kamerayla yüzleri ve belirgin nesneleri tanıyabiliyor, duyguları belirleyebiliyorsunuz. Voice kit’se yine kendin yap ama bu sefer akıllı hoparlör. Bu maker kit’le de ses tanıma özelliğini deneyebiliyorsunuz. Google Assistant’la iletişim kurup ona bir soru sorabilirsiniz mesela.

Bunu Evde Deneyin

AIY Projects geçtiğimiz yıl maker’lara AI (yapay zeka) sistemlerini kendi projelerinde kullanabilsinler diye bu iki seti hayata geçirdi. Özellikle STEM kitlesinden olan öğretmenler ve ebeveynler bu setlerden derslerde yararlandılar. Gelecekte işlerin değişeceğini varsayarsak, şu an öğrenci olanlar kim bilir gelecekte nasıl işlerde çalışacaklar. Bu yüzden onların geleceği bu kadar bilinmezken onlara analitik düşünmeyi doğru bir şekilde göstermek ve karşılarına çıkan sorunlara yaratıcı çözümler üretmelerini sağlamak çok önemli. Yaptıkları Vision ve Voice kit’lerle öğrencilerin müfredatlarına daha fazla AIY projesinin dahil olmasını umuyor Google ekibi. Ayrıca bu yeni kit’ler daha basit ve açık talimatlara sahip, yeni bir uygulaması var ve her şey tek bir kutunun içerisinde gerçekleşiyor.

İki kit de Raspberry Pi Zero WH devresiyle çalışabiliyor. Bu devre zaten kutunun içerisinden çıkıyor ve USB’yle SD karta öncesinde bağlanabiliyor. Yani kullanıcılar yazılımı indirmek zorunda kalmıyor ve yapım süreci hızlanıyor.

Kitleri siteden sipariş verebilir ve sizde evde kendi görsel tanıma kameranızı ya da Google Assistant’lı hoparlörünüzü yapabilirsiniz.

Görsel: AIY