Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Favori Şarkınızla El Yıkama Ritmini Eşleyin

Favori Şarkınızla El Yıkama Ritmini Eşleyin

Wash Your Lyrics, Coronavirüs (COVID-19) ile birlikte yeniden öneminin vurgulandığı el yıkama alışkanlığını şarkı sözleriyle birleştiren bir infografik hazırlama aracı.

Çin’in Hubei bölgesindeki Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan Coronavirüs (COVID-19) virüsü birkaç ay içerisinde tüm dünyaya yayıldı. 11 Mart 2020, 12:20 TSİ itibariyle dünya genelinde toplam 119.382 kişide tespit edildi. Şu ana kadar 66.583 kişi iyileşirken 4.300 kişi de hayatını kaybetti. Aktif olarak ise virüs 48.499 hastada bulunuyor. Bu kişilerin de 5.747’nin durumu ciddi veya kritik halde. Türkiye’deki ilk vakanın ise dün gece 00:30 – 01:00 civarında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile duyuruldu. Hastanın erkek olduğu, Avrupa’dan Türkiye’ye giriş yaptığı belirtilirken hasta mahremiyetini korumak adına hangi ülkeden geldiği, hangi ilde ve hastanede bulunduğu gibi bilgiler paylaşılmadı.

Coronavirüs (COVID-19) karşısında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan temel önlem önerileri şunlar; elleri sık sık yıkamak, diğer insanlarla aramızdaki mesafeyi korumak, dirseğimize hapşurarak solunum yolunun temizliğini korumak ve son olarak göz, burun ve ağza dokunmamak. Bu önlemlere dikkat etmek ve alışkanlık haline getirmek hem bireysel sağlığımızı ve temizliğimizi artıracak hem de COVID-19’e karşı korunmamızı sağlayacaktır.

Şarkı bitene kadar el yıkamaya devam

El yıkamak ne kadar basit ve temel bir toplumsal kabulmüş gibi görünse de buna özen göstermediğimizi bu salgın anında fark ediyoruz. Tırnak dipleri ve parmak araları gibi normalde kolayca geçiştirilebilen noktalara dikkat etmek için de nasıl detaylı el yıkanabileceğini gösteren infografikler ve eğitici videolar internette dolaşmaya başladı. Bir diğer yöntem ise şarkı söylemek ve el yıkama adımlarını parçalara ayırmak.

Wash Your Lyrics isimli internet sitesi de istediğiniz şarkının ismini ve sanatçısını yazarak şarkı sözlerini el yıkama adımlarıyla eşleştiren bir çevrimiçi infografik hazırlama aracı. İngiltere’de yaşayan 17 yaşındaki yazılımcı ve tasarımcı William Gibson tarafından geliştirilen araç internet üzerinden şarkı sözlerini bulup görsel üzerine yerleştirme prensibiyle çalışıyor.

10 Mart’ta yayınlanan Wash Your Lyrics üzerinden birinci günüde 89.527 kez şarkı sözlü poster üretildi ve 121.279 kez ziyaret edildi. İkinci gününde ise üretilen poster sayısı %265,3 artarak 237.564 olurken toplam ziyaret sayısı sayısı %346,4 artarak 420.139 oldu.

Bir meme’e dönüştürülebilen bağlamsal gücüyle ve kullanıcıların kendi içeriklerini üretebilmesini sağlayan açıklığıyla hızla internette yayılmaya başladı. Tarkan’ın Dudu’su veya BoJack Horseman’ın Horsin’ Around jenerik müziği akışıma düşen örnekler oldu. Anthony Fantano ise Death Grips – Beware’in sözlerini yazarak kendi topluluğu için meme üretirken el yıkamayı hatırlattı.

View this post on Instagram

Remember to wash to protect from Corona.

A post shared by Anthony Fantano (@afantano) on

Görsel: Wash Your Lyrics, Coco Jambo – Mr. President