Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Facebook Memeleriniz Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyor

Facebook Memeleriniz Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyor

MACMA, bu seneki meme kanseri kampanyasında hakkımızda her şeyi bilen Facebook'un memelerimiz konusunda pek de bir şey bilmediğini vurguluyor.

Meme kanseri farkındalığı için MACMA ve reklam ajansı David Buenos Aires iş birliği birkaç yıldır sürüyor. Meme ucunu sansürleyen Facebook gibi platformların kurallarıyla dalga geçerken konuya da ilgi çekmeyi hedefleyen çarpıcı ve bir o kadar da garip işler geliyor bu ikiliden. Bu vesileyle MACMA’nın Cannes Lions 2017’de pek çok aslan toplayan #Man4Boobs çalışmasını ya da memelere ağız yerleştirerek onlara mikrofon başında şarkı söyleten videosunu hatırlayabiliriz. MACMA’nın 2018 için hazırladığı kampanya ise yine aynı çizgide.

Sosyal platformlar için hazırlanan videonun odağı Facebook’un hakkımızdaki her detayı biliyor görünürken aslında kadınlar hakkında ne kadar az şey bildiği üzerine. Videoda memelerinin üzerine emojiler yerleştirilmiş bir kadın görüntüsü üzerine dış ses anlatıyor. Facebook’un bir insanın her şeyini bildiğinden, doğum gününden yıl dönümüne, ne sevdiğinden ne sevmediğine her şeyini ortaya döktüğünden bahsediyor. Ama memeler diyor dış ses, memelere tahammülü yok ve tabii yine Facebook’un sansürüne getiriyor lafı.

Ancak video, bu noktadan sonra başka bir yere bağlıyor konuyu. “Facebook’u ve oradakileri boşverin de siz ne biliyorsunuz memeleriniz hakkında?” diye soruyor. “Yılda 3000 kez Facebook’u kontrol ederken, yılda bir kez olsun memeleriniz kontrol ettiriyor musunuz?” diyerek meme muayenesinin önemine getiriyor lafı.  Bunu yaparken Facebook’u eleştirmenin yanı sıra biraz sosyal medya bağımlılığına da laf atıyor tabii.

Facebook Sansürüne ve Mahremiyet İhlallerine Vurgu

Bu defaki çalışma aslında sadece Facebook’un sansürüyle de dalga geçmiyor, Facebook’un yakın zamanda yaşadığı veri mahremiyeti krizine de göz kırpıyor. Videonun hitap ettiği “sen” Facebook’un kendisi gibi düşünülürse kinaye daha da ortaya çıkıyor.  Son 15 yılda yaptığımız her şeyi bilen Facebook’un hayatımızı işgal etmesini anlatan  videonun en sonunda “belki de platformu terk etmeyi düşünüyorsunuz” diyor dış ses. Bununla da son krizden sonra Facebook’tan çıkan insanlara da gönderme yapılıyor.

Bu senenin filmi, geçen senekiler kadar eğlenceli değil. O kadar güçlü de değil bana göre ancak yine de önemli bir soru sorduğu da muhakkak. Hayatın hayhuyu içerisinde sosyal medyadan işe, işten eve koştururken sağlığımızı ve memelerimizi ne kadar düşündüğümüzü anımsatması açısından yerinde bir soru bu videodaki soru.

Künye:

Reklamveren: MACMA
Reklam Ajansı: DAVID
Başkan Yardımcısı, Yönetici Yaratıcı Yönetmen: Joaquin Cubría / Ignacio Ferioli
Yaratıcı Yönetmen: Nicolás Vara / Ignacio Flotta
Reklam Yazarı: Martín Heildelberg
Sanat Yönetmeni: Nicolás Rudy
Genel Müdür: Emanuel Abeijón
Müşteri Süpervizörü: Florencia Scrimaglia
Yapım Sorumlusu: Florencia Albizzati
Yapım: LANDIA
Yönetmen: 1985
Yönetici Yapımcı: Adrian D´Amario
Yapımcı: Alejandro Panzitta
Görüntü Yönetmeni: Juan Maglione
Post Koordinatörü: Julian Lopez Coppola
Ses: Nica
Post Prodüksiyon: DA8
Müzik: Cluster Music
Müşteri Onayı: Marta Mattiussi

Görsel: YouTube