Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Meme Muayenesi, Mağazadaki Ekranlara Taşındı

Meme Muayenesi, Mağazadaki Ekranlara Taşındı

Costa Ricalı perakende zinciri Gollo, meme kanseri konusunda farkındalık yaratmak ve meme ucu sansürünü aşmak için mağazalarında sergilenen televizyonlarda meme muayenesi videoları gösterdi.

Costa Rica’nın en büyük perakende zinciri Gollo, meme kanserini erken teşhis etmek için kadınların rutin olarak yapması gereken muayeneyi, ülke çapındaki mağazalarında reyonlarda yer alan televizyonlara yansıtarak meme ucuna uygulanan sansürü atlatmayı başardı.

McCann San José ile birlikte hazırlanan “Cancer Uncensored” kampanyası, Meme Kanseri Farkındalık Ayı’nda insanların büyük ilgisini çekti.

Genelde televizyonda ve internette erkeklerin üstü çıplak, kadınların ise sütyen takan görüntülerini görmeye aşinayız. Ancak, kadınların meme ucunun görünmesi, Facebook, Instagram gibi sosyal mecralarda ve YouTube’da yasak ve kadınların kendi memelerini sağlık sebebiyle muayene etmesi dünyanın bir çok ülkesinde üstesinden gelinemeyen kültürel bir tabu olmayı sürdürüyor.

Costa Rica’da meme kanseri riski daha kritik bir seviyede seyrediyor. Nacional de la Mujer (Ulusal Kadın Enstitüsü) Costa Rica, Latin Amerika ve Karayipler’de kadınların meme kanserine en sık yakalandığı 2. ülke olarak biliniyor.

Costa Rica’nın en büyük perakende ve ev aletleri zinciri Gollo mağazalarında çalışanların %75’ini ise kadınlar oluşturuyor. Geçtiğimiz Ekim, Meme Kanseri Farkındalık Ayı’nda rutin muayenelerin erken teşhiste oynadığı önemli rolü anlatmak için harekete geçen mağaza çalışanları, kadınların memelerindeki olağan dışı değişiklikleri fark etmelerini sağlayan muayene yöntemini uygulamalı olarak anlatan bir video hazırladı.

Kadın meme ucunun görünürlüğü konusunda katı kuralları bulunan televizyon ve sosyal medya kanalları sürpriz olmayan bir şekilde bu videoyu yayınlamayı reddetti. Bunun üzerine Gollo, McCann San José’yle bir araya geldi ve Gollo’nun 130 mağazasındaki ekranlarda bu videonun yayınlanmasını sağlandı.

Ekim ayı boyunca yayınlanan video, mağazaları ziyaret eden 1.3 milyon kişiye erişti. Costa Rica nüfusunun 4.5 milyon olduğu düşünülürse, bunun büyük bir başarı olduğunu söyleyebiliriz. Meme kanseri hakkında farkındalık yaratmak isteyen hareket, 8 Ekim 2015’te Costa Rica ve Amerika milli takımları arasında oynanan maçı bile gölgede bırakarak sosyal medyada en sık konuşulan konu haline geldi. Kampanya, Costa Rica’nın First Lady’si Mercedes Peñas Domingo’dan da büyük destek gördü.

Künye:

Müşteri: Gollo
Başlık: “Cancer Uncensored”
Ajans: McCann San José
Genel Yaratıcı Yönetmen: Brian Maynard
Yaratıcı Yönetmen: Huelander Escalante
Metin Yazarı: Kevin Brenes
Sanat Yönetmeni: Juan José Ulate
Tasarımcı: Bryan Bertozzi
Yapımcı: Lucía Salas
Post Prodüksiyon: Omar Moreno
Müşteri Onayı: Eduardo Córdoba

Görsel: YouTube