Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Es Devlin’in Ağaçlarla Çevrili Geçici Yerleştirmesi

Es Devlin’in Ağaçlarla Çevrili Geçici Yerleştirmesi

Sahne tasarımcısı Es Devlin tarafından hazırlanan Conference of the Trees isimli yerleştirme COP26’ya katılan ve BM İklim Değişikliği anlaşmasını imzalayan 197 ülkeyi temsil ediyor.

Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen İklim Değişikliği Konferansı (COP26) sona erdi. Liderler küresel ısınmayı yavaşlatma hedefi doğrultusunda küresel ortalama sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırmak için çalışacaklarını söylerken alınan kararlar hala bu yönde atılması gereken adımların oldukça fazla olduğunu gözler önüne sürüyor. İklim aktivistleri toplantıların fikirleri eyleme dönüştürme noktasında yetersiz kaldığını düşünüyor.

197 ağaç ve bitkinin bulunduğu alan The New York Times Climate Hub için hazırlandı

Glasgow’daki iki hafta süren COP26 konferansı sırasında düzenlenen New York Times Climate Hub da iklim üzerinde konuşmak için liderleri, uzmanları ve düşünürleri bir araya getirdi. The New York Times, bu yıl SXSW’te COP26 ile eş zamanlı olarak bir The New York Times Climate Hub etkinliğini planladığını açıklamıştı. SWG3 Arts Centre’da kurulan ağaçlarla çevrili büyük ölçekli yerleştirme de oturumlara ve etkinliklere ev sahipliği yapan bir mekandı. İngiliz sahne tasarımcısı Es Devlin tarafından tasarlanan Conference of the Trees, New York Times Climate Hub’ın ana sahnesiydi.

Genellikle büyük ölçekli kurulumlar gerçekleştiren ödüllü sahne tasarımcısı; müziği, ışığı ve dili kapsayan projeler ortaya koyuyor. Es Devlin, bu yılın başında Londra Tasarım Bienali’nde de Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları konusunda farkındalığı artırmak için Londra’daki Somerset House avlusunda 400 ağaçla çevrili Forest for Change isimli yerleştirmeyi yaratmıştı. Conference of the Trees yerleştirmesi de içeriği ve tekniği açısından bu yılın başındaki projeye benziyor. 197 ağaçın ve bitkinin yer aldığı geçici kurulumda her bir ağaç Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği anlaşmasını imzalayan ülkeyi temsil ediyor.

es devlin

Salonda geleneksel konferans salonlarındaki parlak aydınlatmanın aksine daha az aydınlatan ışıklar kullanılıyor. Katılımcıların yer aldığı bölümde ise daha önce bir okulda kullanılan ikinci el ahşap sandalyeler tercih ediliyor. Ağaçlar ve bitkiler tüm bu ortamı çevreleyen ana unsur oluyor.

Ağaçlarla çevrili mekan insanların daha anlayışlı ve hoşgörülü olmasında etkili

Orman mimarı ve peyzaj uzamanı Phillip Jaffa ile birlikte çalışan Es Devlin, ortamı yaratırken ağaçların getirdiği sıcaklığı ve kaliteli bir atmosferi hissettirmeyi ana hedef olarak benimsediklerini söylüyor. Bir masanın etrafında yüz yüze yapılan sohbetten farklı olarak izleyiciler ormanda yürüyüş yapıyormuş gibi bir deneyimin içinde hissettirilmek isteniyor.

es devlin

Yapılan araştırmalar da insanların ağaçlarla çevrili bir ortamda vakit geçirdiğinde saldırganlık davranışlarının ve kaygı durumlarının azaldığını gösteriyor. Bununla birlikte kişilerin daha şefkatli, nazik ve sevecen olmasına yardımcı oluyor.

Conference of the Trees, 2019 yılında Pulitzer Ödülü kazanan Richard Powers’ın The Overstory romanından ilham alıyor. Kurulumunda kullanılan 197 ağaç ve bitki İklim Değişikliği Konferansı’nın sona ermesiyle birlikte Glasgow’da yeniden onlar için hazırlanan yerlere dikildi.

Görsel: Instagram, The New York Times Climate Hub, Dezeen