Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Dizin Hareketlerine Göre Destek Sağlayan Akıllı Dizlik

Dizin Hareketlerine Göre Destek Sağlayan Akıllı Dizlik

C-EXO’nun geliştirdiği E-Knee, dış iskelet teknolojisinden faydalanarak dizlik tasarımını bir adım öteye taşıyor.

Dış iskelet teknolojisi; ağır işçilik gerektiren işlerde kolaylık, spor sırasında performans desteği, ve yaşlıların daha kolay hareket etmesi gibi amaçlarla kullanılıyor. Harvard Üniversitesi’nde geliştirilen ve kalça üzerine giyilen dış iskelet, yürümeyi ve koşmayı kolaylaştıran bir ürün olarak ses getirmişti. Yine Samsung’un kasları destekleyen ve duruşu düzelten dış iskeleti The Gait Enhancing Motivational System da bu alandaki önemli gelişmelerdendi. E-Knee de egzersiz sırasında veya yoğun bedensel gerektiren zamanlarda (örneğin doğa yürüyüşü) kullanılabilecek bir akıllı pnömatik (havalı) diz desteği olarak dış iskelet teknolojisinden faydalanıyor.

E-Knee, hareketi anında algılayıp buna göre hava yastıklarına hava pompalıyor

Sağlığımıza her zamankinden çok dikkat etmemiz gereken bir dönemde yaşıyoruz ve bu dönemde spor, pek çoğumuzun günlük rutini haline geldi. Elbette bu süreçte sakatlanmamak ve yaralanmamak da önemli. Dizleri korumak için dizlik seçeneği mevcut. Dış iskelet üreticisi C-EXO’nun geliştirdiği E-Knee, dizlik fikrini bir adım öteye taşıyan bir ürün.

E-Knee

E-Knee; her iki tarafında dikey olarak uzanan esnek destek çubuklarına, diz kapağının etrafına oturan jel halka şeklindeki sabitleyiciye ve elastik, nefes alabilen bir kumaştan yapılmış bir ana gövdeye sahip. Onu farklı kılan en önemli özelliği ise beş hava yastığıyla donatılmış olması. BU yastıkların ikisi diz ekleminin üstünde, ikisi altında ve bir tanesi de çevresinde. Bunlar silikon hortumla, desteğin üstüne manyetik olarak tutturulmuş bir kontrol kutusuna bağlı. Bu kutuda bir ARM kontrol çipi, bir IMU (eylemsizlik ölçüm ünitesi), bir elektrikli pompa ve bir lityum pil bulunuyor.

E-Knee

Dizlik kullanımdayken, IMU sürekli olarak diz hareketlerini algılıyor. Bu hareketlere göre kontrol kutusu ekleme uyguladığı basınç miktarını değiştiriyor ve beş hava yastığının içine veya dışına seçici olarak hava pompalayarak anında yanıt veriyor. C-EXO’ya göre bu sistem, E-Knee’nin diz pozisyonundan bağımsız olarak sürekli olarak maksimum miktarda destek sağlamasına ve bunu yaparken de kullanıcının rahatlığını da en yüksek seviyede tutmasına olanak tanıyor.

320 gram ağırlığındaki dizliğin pili kablolu veya kablosuz şarj başına yaklaşık 35 saatlik kullanım imkanı sunuyor. Yıkanması gerektiğinde, kontrol kutusu kolayca çıkarılabiliyor. C-EXO, E-Knee için yakında bir Kickstarter kampanyası başlatmayı planlıyor.

E-Knee

Görsel: E-Knee