Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
COVID-19 Tedavisine Yardımcı Olacak Solunum Vanasını Üretenlere Dava Açma Tehdidi

COVID-19 Tedavisine Yardımcı Olacak Solunum Vanasını Üretenlere Dava Açma Tehdidi

Cristian Fracassi ve Alessandro Ramaioli İtalya'da solunum vanası eksikliği yaşayan bir hastahane için 3B yazıcı ve 11 bin dolara satılan vanaları 1 dolar maliyetle üretirken tedarikçi şirket dava açmakla tehdit etti.

Güncelleme 19.03.2020 – 18:57

Cristian Fracassi, Fast Company‘ye e-posta yoluyla ulaşarak orijinal solunum cihazı vanalarının 10 bin dolar olmadığı bilgisini iletti.

Yeni coronavirüs, diğer adıyla COVID-19 salgını süresince tedavi süreci büyük önem taşıyor. Virüsü yakalanan 91 binin üzerinde kişinin tedavisi an itibariyle (18 Mart 2020 TSİ 17:53) sonuçlanmışken bu hastalardan yüzde 91’i tedaviye yanıt verdi ve virüsü atlattı. Her ne kadar virüsten kurtulma oranı yüksek olsa da yoğun bakım tedavisi sürecinde gerekli olan ekipmanlar bulunuyor. Ve hasta sayısı arttıkça bu ekipmanları tedarik etmek zorlaşabiliyor. Bu konuda sıkıntı yaşayan ülkeler arasında İtalya da bulunuyor. Şu ana kadar 2,500’den fazla insanın virüs nedeniyle öldüğü ülkede solunum vanası eksikliği bulunuyor.

Cristian Fracassi ve Alessandro Ramaioli eksikliği gidermek için 3B yazıcı ile solunum vanası üretti

Her zamanki tedarikçi şirketten vanaların zamanında yetişemeyeceği yanıtını alan Chiari Hastanesi de yoğun bakım ünitelerinde solunum valfleri konusunda sıkıntı yaşadı. Vanaların tükenmesi hastaların ölüm riskini artırdı. Bu haberi duyan Issinnova kurucusu Cristian Fracassi ve Alessandro Ramaioli harekete geçerek üç boyutlu yazıcılarından solunum cihazı vanaları üretti.

Bussiness Insider’da yer alan bilgiye göre gönüller böyle bir ihtiyacın olmasından dolayı üretici şirkete cihazın kopyasını üretmek için başvurdu. Ancak şirket patent hakkını gerekçe göstererek izin vermedi ve dava açmakla tehdit etti.

Bu durum üzerine Cristian Fracassi ve Alessandro Ramaioli tüm sorumluluğu üzerlerine alarak vanaları kendileri ölçümledi ve dava tehdidine rağmen üretimi gerçekleştirdi. İmalat çözümleri şirketi FabLab kurucusu Massimo Temporelli de bu işlem sırasında ikiliye yardım etti.

11 bin dolara satılan vanaları 1 dolar maliyetle ürettiler

3B yazıcı ile ihtiyaç duyulan vanaları hazırlayan gönüllüler imalatçının 11 bin dolara sattığı vanaları 1 dolar maliyetle üretti. İkili, valf konusunda kıtlığın yaşandığı hastaneye 3B yazıcılar sayesinde birkaç saat içinde 100 adet solum valfi üretip bağışladı. Solunum cihazı vanaları 14 Mart itibarıyla 10 hasta üzerinde kullanıldı.

Cristian Fracassi, Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada hastaların hayati tehlikesi bulunduğu için böyle bir olaya kalkıştıklarını açıkladı. Durumdan kar etme niyeti bulunmadığının altını çizen Fracassi tasarımı ve ürünleri ihtiaç dışında kullanmayacaklarını da sözlerine ekledi.

Görsel: Facebook