Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Chef’s Table’da Bir Türk Şef: Musa Dağdeviren

Chef’s Table’da Bir Türk Şef: Musa Dağdeviren

Netflix Orijinal belgesel serisi Chef’s Table'ın 5. sezonunda Çiya Sofrası kurucusu Musa Dağdeviren’in müthiş yolculuğuna tanıklık etmeye hazır mısınız?

Netflix’in birçok içeriği tadından yenmiyor. Ama bir seri var ki gerçekten açken izlemeyin. İnsanın karnı acıkıyor, canı çekiyor, aklı çeliniyor. Hele kilonuza ve yediklerinize dikkat eden biriyseniz kesinlikle gece yarısı aç bir şekilde izlemeyin. Netflix’in izlemeye doyulamayan belgesel serisi Chef’s Table’dan bahsediyorum. Bölüm bölüm dünyayı gezerek izleyenlerine şefleri tanıtan Chef’s Table’ın 5. ve 6. sezonlarının yayın tarihi belli oldu. Dünyanın farklı ülkelerinde, ustalıkları ve yarattıkları lezzetlerle yemek tutkunlarını peşinden sürükleyen en iyi şeflerin gün yüzüne çıkmamış hikayelerini anlatan serinin 28 Eylül’de yayınlanacak 5. sezonunda ilk defa Türkiye’den bir şef de yer alıyor!

Gerçek Anadolu yemeklerinin lezzet durağı, İstanbul Kadıköy’deki Çiya Sofrası’nın kurucu aşçısı Musa Dağdeviren, Chef’s Table’ın kendisine ayrılan bölümünde geçmişi, başarıları ve yemek kültürüne katkılarını Netflix ile 190’dan fazla ülkede 130 milyon izleyiciye aktaracak, dünyanın dört bir yanındaki seyircilere geleneksel Türk yemeklerini tanıtacak.

Halkın Şefi, Tarihçi ve Kültür Elçisi

Clay Jeter yönetmenliğinde İstanbul’da çekilen bölümde Dağdeviren kendisini halkın şefi, tarihçi ve kültür elçisi olarak tarif ediyor. Restoranlarını ise etnografik müze, kayıp kültürlerin ve unutulmuş tatların bahçesi olarak tanımlıyor. Doğup büyüdüğü toprakların tüm bileşenlerini mutfağında harmanlayan Dağdeviren, Türkiye’nin kendine özgü hallerini hem besleyici hem leziz yemekler üzerinden anlatıyor.

Musa’nın yemek ile olan bağı çok derin ve eskiye dayanıyormuş. Daha beş yaşında, fırıncı dayısının yanına çırak olarak işe başlamış. 12 yaşındayken babası vefat edince de ailesinin geçimine katkı sağlamak için tam zamanlı restoranlarda çalışmaya başlamış Musa Şef. En çok annesinin elinden çıkan yemekler etkilemiş onun yönünü. Ve göçüp giden her nesille Türkiye’yi Türkiye yapan değerlerin yok olmasına da gönlü el vermemiş.

Altı yıl bulaşıkçı olarak çalıştığı uzun bir çıraklık döneminin ardından 1987 yılında ilk restoranını açmış. İlk yaptığı yenilik de, ülkenin herbir köşesinde pişen ev yemeklerini restoran menüsüne taşımak. Böylece ev yemekleri ve restoran yemekleri arasındaki sınırı da kaldırıyor Şef.

Bugün Musa Şef, Türkiye’yi karış karış gezerek yaşlıların kapılarını çalıyor, onlardan kadim gelenekleri, eski tarifleri öğreniyor. Türkiye’de restoran kültürü giderek Avrupa’ya, Batı’ya doğru kayarken, yerel tatların tarih sahnesinden silinmesine izin vermek istemeyen Musa Şef, mekanlarında Türkiye’nin ve civar coğrafyasının muazzam ama yok olmaya yüz tutmuş yemek kültürünü yaşatmak için farklı kültürlerden lezzet ustalarını bir araya getiriyor, pek çok ünlü meslektaşı gibi kendi topraklarının köklü mutfak kültürünü gelecek nesillere taşımaya çalışıyor.

Chef’s Table’ın 5. sezonunda Musa Dağdeviren’in yanı sıra izleyeceğiniz şefler arasında Philadelphia’dan Cristine Martinez, Barselona’dan Albert Adria ve Bangkok’tan Bo Songvisava da yer alıyor. 2019 yılında yayınlanacak 6. sezonda ise Savannah’dan Mashama Bailey, Panzano’dan Dario Cecchini, Londra’dan Asma Khan ve Nashville’den Sean Brock bizlere kendini ve yemeklerini anlatacak şefler.

İstanbul Kadıköy’de bulunan Çiya Sofrası yıllardır yabancı basınlarda da kendine yer ediniyor lezzetleriyle. Özellikle kişisel olarak da tavsiye edeceğim iki yemekleri var. Biri vişneli kebap, diğeriyse ballı kabak dolması. Şayet yemek ve lezzette farklı bir tat denemek istiyorsanız kesinlikle İstanbul’da bir kere Çiya’ya uğramalısınız.

Görsel: Netflix