Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bu Oyun Çocuklara Göre Değil

Bu Oyun Çocuklara Göre Değil

Unicef Sweden'in "Violence of Reality" isimli oyununda, oyuncu 4 yaşındaki bir çocuğun gözünden anne-babanın şiddetli kavgasına tanık oluyor.

UNICEF’in en önemli çalışma alanlarından biri de çocuğa yönelik şiddet meselesi. Çocuğa yönelik şiddet farklı formlar alabiliyor. Fiziksel, sözel veya psikolojik şiddet olarak doğrudan çocuğu hedef alabiliyor elbette. Ancak bazen şiddet doğrudan çocuğa yönelmiyor. Çocuğun tanık olduğu aile içi şiddet anları da şiddetin kendisi kadar zarar verici. UNICEF’in İsveç ayağı için hazırladığı etkileşimli oyun da buna değiniyor.

Violence of Reality isimli oyun, ebeveynlerinin kavga ettiğine şahit olan 4 yaşında bir çocuğun yerine geçmenizi sağlıyor. Çocuk (siz) seslere uyanıyor, ağlayarak evin içinde dolaşıyor, odadan odaya geçiyor. Burada gördüğünüz eşyalarla etkileşime geçebiliyorsunuz. FPS tarzında bir bakış açısıyla evdeki gizemi anlamaya çalışıyorsunuz

Çocuk salonda geldiğinde tartışma içerisindeki ebeveynlerin duvara vuran gölgesini fark ediyorsunuz ve onların aslında salonda değil, mutfakta olduklarını anlıyoruz. Yer döşemelerindeki bir gıcırtının sesini duyan baba, çocuğu fark ediyor ve oyun onun öfke içerisinde size yönelmesiyle son buluyor.

 unicef_edelman deportivo_violence of reality_isveç_bigumigu

16+ Bir Oyun

Pegi (Pan European Game Information) tarafından 16+ olarak değerlendirilen oyun; internet üzerinden oynanabiliyor. Oyunun grafikleri karanlık. Anne-babaların öfkeli bağrışmaları ve hakaretleri içerisinde ortamın havası iyice ürkütücü bir tona bürünüyor.

Son araştırmalara göre İsveç’te her 10 çocukta biri istismara uğruyor veya herhangi bir şekilde aile içi şiddete maruz kalıyor. 2008’den bu yana polis raporlarında %21’lik artış görülüyor. Öte yandan İsveç’te bilgisayar oyunları, çocukları şiddetten korumak amacıyla katı düzenlemelere ve sertifikasyonlara tabi tutuluyor. Unicef’in hazırladığı oyunun amacı da buradaki tezatın altını çizmek ve “Oyunlardaki şiddet tamam ama ya gerçek hayatta şiddete maruz kalan çocuklar?” sorusunu vurgulamak. Zira gerçek hayat içerisindeki şiddet bir oyun veya bir filmdeki şiddetten çok daha kalıcı yaralar açabiliyor. Oyunun sonundaki mesaj da buna dair. Bununla birlikte oyuncular, Unicef’in konu hakkındaki imza kampanyasına destek vermeye çağrılıyor.

Künye:

Reklamveren: UNICEF Sweden
Reklam Ajansı: Edelman Deportivo
Oyun Geliştirme: Redox Labs
Ses Tasarım: Red Pipe
Film Production: Snoby
Live Action Yönetmen: Lydia Richter

Görsel: Andersson Mattias