Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Bu Kitabı Kalemle Başa Sarın, İstediğiniz Gibi Kaydırın

Bu Kitabı Kalemle Başa Sarın, İstediğiniz Gibi Kaydırın

Scrollino, uzun rulolardaki içerikleri bir kalem aracılığıyla kaydırarak ya da başa sararak görebilmenize izin veren yenilikçi bir kitap/defter sistemi.

Akıllı telefon ve tablet gündelik hayat alışkanlıklarımızı da değiştiriyor. Artık notlarımızı bile akıllı cihazlar üzerinde tutuyor, buluta yüklüyoruz, kitaplarımızı ekrandan okuyoruz. Yine de kağıdın yeri hiçbir zaman tam olarak dolmuyor. Bulut sisteminin anlaşılmazlıkları, teknolojinin her zaman güvenilir olmayıp zaman zaman kaydettiklerimizi kaybetmesi bir yana kağıttan bir şeyler okumanın keyfi her zaman bambaşka. İşte Scrollino tam bu noktada devreye giriyor.

Scrollino; hem kağıt keyfini yaşatan hem de tabletlerin aşağı kaydırma kolaylığını sunan akıllıca bir kitap (ya da defter) sistemi. Ludmila ve Sylvain Favardin tarafından tasarlanan araç, defter kavramına yenilikçi ve yaratıcı bir bakış sunuyor. Mantığı tanıdık: Eskiden kasetleri ya da film rulolarını bir kalemle başa sardığımız gibi çalışıyor. Defterin ucundaki deliklere bir kalem yerleştirilerek defter başa sarılıyor. Aslında çok basit, bir o kadar da akıllıca bir fikir. Bu zamana kadar akıl edilmemiş olması bile şaşırtıcı!

Termal POS Yazıcılardan Gelen İlham

Sadece bir kalem sayesinde 2 metreye varan içeriği okuyabilmenize izin veren Scrollino’nun ilhamı; uzun rulo kağıtlar üzerine alışveriş fişi basan termal POS yazıcılardan geliyor. Bu ruloların mantığı ile kaydırarak okunabilecek neredeyse sonsuz uzunlukta bir kitap yaratma fikri de böylece doğuyor. 2014’te POS yazıcılarla basılan ilk çizgi romanlarını Milano Tasarım Haftası’nda dünyaya tanıtan ikili; kitaplar uzadıkça geri sarmanın da bir yolunu bulmak gerektiğini fark ediyorlar. Deneme yanılma ile geçen birkaç aydan sonra benzersiz bir başa sarma sistemi geliştiriyorlar ve buna Scroller adını veriyorlar.

Bunun akabinde termal baskının sınırlarını aşacak bir baskı tekniği ihtiyacı da doğuyor. Amaç; neredeyse sonsuz uzunlukta, kesintisiz hikaye ve görselleri tam renk ile basabilmek. Ve piyasada o dönemde bunu yapabilen bir baskı cihazı yok. Dolayısıyla bunun da geliştirilmesi gerekiyor ve kendilerine özel, Scrollinography baskı tekniği yaratılıyor. Böylece Scrollino gerçeğe dönüşüyor.

Scrollino; kağıdı sınırlarıyla yetinmeyen, hayal gücünün izin verdiği uzunlukta bir format sunuyor. Böylece yeni, eğlenceli ve ilginç bir okuma ve yazma deneyimi sağlıyor. Kickstarter kampanyası da bu yepyeni deneyimi paylaşmayı ve geliştirmeyi, insanlarla buluşturmayı hedefliyor.

İki Farklı Tip

Kickstarter kampanyası kapsamında 2 model sunuluyor. Biri ruloyu elinizle açtığınız, kağıdın dışarı çıktığı ve sonra kalemle başa sardığınız model. Diğeri ise bir kalem aracılığıyla ruloyu iki yönlü sarabilmenize izin veren, kağıdı dışarı çıkarmadan kutunun içinde çeviren model. Scrollino, kendi tahta kurşun kalemi ile geliyor ama illa bu kalemi kullanmanız da gerekli değil. Kaleme benzer herhangi bir obje ile (fırça, sopa, çatal sapı, pipet, diş fırçası, hatta ince bir havuç bile olabilir!) sarabiliyorsunuz.

scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_

Pek Çok İçerik Seçeneği

Kickstarter üzerinde sunulan koleksiyon 6 parçadan oluşuyor: Bir boy ölçme tahtası, bir origami kiti, bir boyama kitabı, 4 oyundan oluşan bir parti seti, uyku öncesi okumanız için bir hikaye kitabı ve çevirdiğinizde hareketli bir görünüm sunan bir akvaryum kitabı. Bu seçenekler farklı içerikler sunan rulolardan oluşan özel hediye paketleri ile de sipariş edilebiliyor. Site üzerinde ise daha fazla seçenek mevcut. Süper kahramanlar kitabı, çizgi roman çizmenize yardımcı olan bir kit, boş sayfalardan oluşan kaydırmalı not defteri, farklı oyun ve hikaye setleri gibi pek çok seçenek bulunabiliyor.

Tüm bunların yanı sıra özel yapım Scrollino’lar ile ihtiyaçlarınıza seslenen bir defter ya da kitap yaptırmak mümkün. Özel günleriniz için veya profesyonel tanıtımlarınız için bu benzersiz kitaptan üretilebiliyor.

Kırtasiye ve kitap meraklıların hoşuna gidecek tatlı bir ürün. Oldukça da büyük bir potansiyele sahip. Hem bu kaydırma sistemi, hem de baskı teknolojisini kullanarak pek çok farklı ürün yaratılabilir. Bu anlamda sadece bir tek ürün değil; yepyeni bir deneyim, hatta kategori olarak görmek mümkün Scrollino’yu.

scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_

scrollino_bigumigu_

scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_

scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_ scrollino_bigumigu_

Görsel: Scrollino Press Kit