Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bigumigu Pazar Gazetesi[4 Eylül]

Bigumigu Pazar Gazetesi[4 Eylül]

Dijital nesil için haftanın gündemi.

Popüler-Kültür

Instagram’daki iki yüzlülüğü gösteren yeni akım: #30secondbeforeandafter

Sosyal medya hesaplarında her zaman en özenilmiş fotoğrafların yer alması ve içinde bir miktar ikiyüzlülük de barındırmasını iğneleyen yeni Instagram akımı ışık ve açının fotoğrafları nasıl değiştirdiğini ifşa ediyor. #30secondbeforeandafter etiketi altında paylaşılan fotoğraflar, sosyal medyadaki thigh gap veya karın kası gibi görüntülerin yanıltıcı olabileceğini aktarıyor.

❌THIS IS NOT A TRANSFORMATION PHOTO❌ I've jumped on the #30secondbeforeandafter ? challenge and have decided after much hesitation to share this photo. In the photo on the left I am tilting my pelvis forward, bloating my stomach as much as possible (btw I've got mad bloating skills), hunching my shoulders and slumping. In the photo on the right, I'm standing tall, I'm flexing my stomach, my spine is in proper alignment. Girls, for me this photo really reaffirmed how important it is to take your progress photos with the same posture, lighting, etc. It's not about how big of a transformation you've had. It's not about how skinny you appear to be or how heavy you were when you started your journey. It's not about how you compare to other girls who are on the same week as you. I'll tell you what it IS about: strength, integrity, fortitude–things we strive for each and every day that we wake up and choose to be honest with others, but first and foremost, honest with ourselves about our insecurities, our hopes, our struggles, our triumphs. At first this picture embarrassed me. I wasn't going to share it and I've hung onto it for days debating. I'm doing it now because it's REAL. So jump on the bandwagon or don't–either way, let's work together to keep this community transparent and goal driven! #transformationtuesday #not #honest

A post shared by Cristina Stief (@cristinastief) on


Londra metrosundan engelli bireylerin konuşmadan yer istemesini sağlayan rozetler

Londra’nın toplu taşıma servisi Transport for London, zihinsel engelli bireylerin metroda kolayca oturacak yer rica etmesini sağlayan bir rozet sistemi geliştirdi. Bireyler iletişim kurmasına gerek kalmadan, niçin oturmak istediklerini açıklamak zorunda olmadan bu mavi rozetlere sahip olanlar nazikçe talep edebilecek.

Görsel: TfL

Ortaokul terk bir öğrenci MIT’den kabul aldı

Hindistan’da yaşayan 17 yaşındaki Malvika Raj Joshi, ortaokul 7. sınıfta okulu bırakmış olmasına rağmen MIT’den Bilgisayar Bilimi bölümünde okuması için teklif aldı. Ailesiyle birlikte okulu bırakma kararı alan Joshi buna rağmen Uluslararası Bilişim Olimpiyatları‘na katılmaya devam etmiş. Son 3 yılda 2 gümüş ve 1 bronz madalya almasıyla da MIT’nin dikkatini çekmiş ve okuldan davet almış.

Görsel: International Olympiad in Informatics

Tokyo, 2020 Olimpiyatları için madalyaları elektronik atıklardan yapacak

2020’de Tokyo’da gerçekleşecek olan Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için Japonya altın, gümüş ve bronz madalyaları geri dönüştürdüğü elektronik atıklardan üretileceğini açıkladı. Dünyanın değerli maden rezervi olarak dünyanın en büyük rezervine sahip ülkesi olan Japonya, bu geri dönüşüm sayesinde sürdürülebilirliğe de bir katkı sağlayacak.

Görsel: Flickr

F Klavyenin mucidi hayatını kaybetti

F klavye formatını mucidi olarak görülen İhsan Sıtkı Yener, 91 yaşında bir süredir devam eden sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti. F klavyenin geliştirilmesindeki temel amaç ise Türkçe’ye daha yatkın harf dizilimi olması ve 10 parmak yazıma daha elverişli olmasıydı.

Görsel: T24

Pokémon GO’da Buddy sistemiyle yürüyüşlerde yol arkadaşımız olacak

Pokémon GO’nun kaynak kodlarında geçtiğimiz Pazar bulunan yeni bir özellik, bugün resmen duyuruldu. Buddy sistemiyle oyuncular, bir pokémonlarını tıpkı Ash’in Pikachu’yu gezdirdiği gibi yanında bulundurabilecek. Bu sadece birlikte yapılan yürüyüşler de candy ile ödüllendirilecek.

Görsel: Pokémon GO

GoPro, Red Bull TV’de özel kanal açarak yayına başladı

Mayıs ayında Red Bull ve GoPro arasında yapılan küresel ortaklık yapılmıştı. Bu anlaşma ile de GoPro, Red Bull etkinliklerinin resmi görüntü sağlayıcı oldu. Şimdi ise GoPro, Red Bull TV’de kendine özel bir kanal açarak bu görüntülerden paylaşmaya başladı. The Fourth Phase isimli yapım, profesyonel snowboardcu Travis Rice‘ın aksiyon kamerası açılarıyla yolculuğunu aktarıyor.


Stranger Things oyuncuları 80’ler genel kültür sorularına karşı

Yazın en dikkat çekici yapımlarından Stranger Things’in çocuk kahramanları Facebook’un stüdyosundan canlı yayın yaparak 1980’lerin popüler kültür sorularına yanıt vermeye çalıştı.


Stranger Things ekibine ait gizemli gerçekler

Bu haftaiçi Jimmy Fallon’a konuk olan Stranger Things oyuncuları, kendileri hakkındaki ilginç detayları minik bir oyunla paylaştı. Oyuncula rilginç anılarına yer verirken Eleven’ı canlandıran isim Millie Bobby Brown, Kanye West’in Monster parçasındaki Nicki Minaj’ın bölümünü ezbere söyleyebildiği ortaya çıktı.


Haftanın fragmanları

Stranger Things’in 2. sezonu ile ilgili yeni bilgiler

Netflix, Çarşamba günü yayınladığı ilk fragmala Stranger Things’in 2. sezonunu resmen onayladı. 2017’de yayınlanacak olan sezonun bölüm isimlerinin de fragmanda sıralanması dikkat çekti. Bunun dışında 1984 vurgusu da 1. sezonun bir sene sonrasında geçeceğine işaret ediyor.


Yapay zeka temalı korku filmi Morgan’a IBM Watson’dan yeni fragman

20th Century Fox ve IBM işbirliğiyle hazırlanan uzun metraj korku filmi Morgan‘ın yeni fragmanı yayınlandı. IBM’in süper bilgisayarı Watson‘un görevi ise bu fragmanı ortaya çıkarmaktı. Yapay zekaya sahip Watson’un yapay zeka temalı bir korku filmi için bir çalışma yapması da işi sorgulayıcı bir boyuta taşıyor.


Netflix’in yeni bilim kurgu geriliminden ilk fragman


HBO’nun Western temalı bilim kurgu gerilim dizisi 2 Ekim’de başlıyor


Last.fm’den çalınan 43 milyon şifrenin en popüler 50 kombinasyonu

2012 yılında müzik akış ve dinleme geçmişi arşivleme servisi Last.fm’den 43.6 milyon şifre çalınmıştı. Geçtiğimiz dönemde de bu şifreler kamuoyuna açıldı. Quartz da bu şifreleri tarayacak en popüler 50 tanesini listeledi. İlk üçte ise 123456, password ve lastfm yer alıyor.

Görsel: Quartz


Banksy’nin gerçek kimliğinin Massive Attack’tan 3D olduğu düşünülüyor

İskoç yazar Craig Williams’ın iddia ettiği ve Daily Mail’in ortaya çıkardığı bu teori Massive Attack’tan 3D lakaplı Robert Del Naja olabileceğini söylüyor. Trip hop ikilisinin konser tarihleriyle Banksy’nin çalışmalarının yapıldığı zamanlar arasındaki paralellik de bu savı destekleyen temel örnek oldu.

Görsel: Mail Online

Tasarım-Sanat

Boeing 747, Burning Man için sanat aracına dönüştü

1985 yılına ait orijinal bir Boeing 747 tipi uçak, bu yıl Nevada’daki Black Rock Çölü’nde gerçekleşen Burning Man festivaline yepyeni bir soluk getirdi. Her yıl düzenlenen deneysel sanat festivali Burning Man, mobil sergilere sahne oluyor.

Görsel: Big Imagination Foundation

Sony’den kitlesel fonlamayla doğan elektronik kağıtlı saat tasarımları

Sony’nin kitlesel fonlama yoluyla hayata geçirdiği elektronik kağıt kullanan saat tasarımı, ikinci modelini tanıttı. FES Watch U isimli saat yalın görüntüsü ve kişiselleştirilebilir arka planıyla dikkat çekiyor. 438 dolar olan satış fiyatının yanı sıra Watch U sadece Japonya’da satışa çıkacak.

https://www.youtube.com/watch?v=zSwG3DagSis


Pirelli Takvimi’nde yer alacak modeller belli oldu

Geçtiğimiz yıl Amy Schumer ve Serana Williams’ın çıplak poz verdiği gelenekselleşen Pirelli Takvimi’nin bu yılki modelleri sinema dünyasıyla içli dışlı. Takvimde yer alacak modellerin sıralama şu şekilde:

Charlotte Rampling, Uma Thurman, Nicole Kidman, Lea Seydoux, Alicia Vikander, Kate Winslet, Julianne Moore, Robin Wright, Lupita Nyong’o, Rooney Mara, Jessica Chastain, Anastacia Ignatova, Penelope Cruz, Helen Mirren, Zhang Ziyi

Görsel: Alessandro Scotti, imtiyaz sahibi Pirelli


Philippe Starck kendi parfüm koleksiyonunu çıkarıyor

Philippe Starck, yeni parfüm markası olan Starck Paris altında üç yeni koku tasarlayarak bunları satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Peau de Soie, Peau de Pierre ve Peau d’Ailleurs isimli kokular, Starck’ın annesinin parfüm dükkanında geçirdiği çocukluk anıları ve bu anıların tetiklediği yaratıcılıkla beslenmiş.

Görsel: Starck Paris

Hareket eden klasik Japon sanatı çerçeveler

Japon kültürünün geleneksel sanatlarından olan ukiyo-e disiplinine bağlı kalan Ugoita T., yarattığı ahşap çerçevelere mekanik bağlantılar yardımıyla animasyon gücü kazandırıyor.


Türkan Kalbiyeva’dan ünlü ressamların GIF emojileri

Kollektif ajansta sanat yönetmenliği görevini sürdüren ve aynı zamanda illüstratörlük yapan Türkan Kalbiyeva; Pablo Picasso, Salvador Dali, Vincent Van Gogh, Frida Kahlo, Marcel Duchamp ve Andy Warhol gibi dünyaca ünlü ressamların emojilerini oluşturdu.


Glider SS18: Katamaran ve yatın birleşimi sürat teknesi

Londra merkezli yat üreticisi Glider Yachts, James Bond filmlerinden fırlamış gibi görünen Glider SS18’ı 4-7 Mayıs’ta London On-Water Yachting & Boating Festival 2016’da sergiledi. Fütüristik tasarımdaki lüks katamaran – yat, 18 metre uzunluğunda ikiz gövdeden oluşuyor ve 270 beygir gücünde 4 motora sahip.

Reklam-Pazarlama

Spike Jonze, Kenzo’nun yeni parfümü için yönetmen koltuğunda

Kenzo, yeni parfümü Kenzo World’ün tanıtım yüzü olarak aktris Margaret Qualley’yi seçti. Fatboy Slim’in “Weapon of Choice” müzik videosunda da imzası bulunan ünlü yönetmen Spike Jonze’un çekimler için yönetmen koltuğuna oturduğu reklam filmi, Los Angeles’daki Dorothy Chandler Pavilion’da geçiyor.


McCann Japonya’nın robot yaratıcı yönetmen insana karşı deneyinde kazanan insan oldu

McCann Japonya’nın geçtiğimiz Haziran ayında başlattığı deneyde yetkili yaratıcı yönetmen ve yaratıcı departman grup başkanı Isamu Nakamura ile yapay zeka sahibi robotun yaratıcılıkları karşı karşıya gelmişti. Yayınlanan iki reklam arasından yapılan halk oynamasında ise hangi filmin daha iyi olduğu değerlendiriliyordu. Kazanan ise Isamu Nakamura oldu.


Wongderland, çocuk olmayı bırakmamak gerektiğini hatırlatıyor

Peru’daki süpermarket zinciri Wong’un Wunderman Phantasia’yla birlikte yarattığı hayal ülkesi Wongderland, süpermarketin açtığı oyuncak mağazasıyla da aynı ismi taşıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=2rl4tJW7Nb4


Tim Burton’ın yeni filmine GIF’li afişler

Yazar Ransom Riggs’in aynı isimli romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Tim Burton’ın yaptığı Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children filminin tanıtım sürecinde GIF sanatçısı Kevin Weir, filmin karakterlerine odaklanan GIF’ler üretti. 20th Century Fox tarafından hazırlatılan GIF’lerde Miss Peregrine, Olive, Emma, Enoch, Jake ve Baron karakterleri öne çıkarılıyor.

Görsel: 20th Century Fox

Amnesty International’dan taciz karşıtı bez bebekler

Paraguay’da sessiz bir tehdit oluşturan çocuklara yönelik cinsel istismara dikkat çekmek için Amnesty International Paraguay ve Kausa Havas ajansı bir araya gelerek #antiabusedolls kampanyasını hazırladı. Her hafta medyada ortaya çıkan hem kız hem de erkek çocuklara yönelik cinsel taciz vakalarının artması, ancak bu vakaların birçoğunun güvenlik ekiplerine bildirilmemesi ve hamileliğin çocuk yaştaki kızlarda yaygınlaşması üzerine harekete geçen organizasyon, taciz karşıtı bez bebekler Arami ve Amaru’yu yarattı.


Nike, “Sadece Yap” söylemini özgürlükle yeniden tanımlıyor

Nike Çin, “Sadece Yap” söylemini güçlendiren, insanlara sporun hangi dalıyla uğraşırlarsa uğraşsınlar özgürce yapmalarını öğütleyen bir kampanya hazırladı.


El emeği göz nuru bakır işlemeli açıkhava reklamı

Çeyizlik olarak alınan ürünlerin sandıklarda kapalı kalmasını önlemek ve kullanılmasını sağlamak isteyen Soy Türkiye, Bebek İstanbul’la bir araya geldi ve Çeyizlik Outdoor kampanyası için, bakır tel kullanılarak el işlemesiyle tıpkı nakış diker gibi “Kullanımlık Çeyiz” yazıldı.


İzlediğimiz videodaki müzik bizi ne kadar etkiliyor?

Ogilvy & Mather İstanbul tarafından FFW Creative Audio için hazırlanan mikro-site Algı Değişimi, 1 dakikalık bir videoyu farklı altyapı ve tempolardaki 4 farklı müziği dönüşümlü dinlememizi sağlıyor. Bu sırada ise her müzik değişimiyle yeni bir çevreye giriyor ve farklı bir olay örgüsü kurgulayabiliyoruz. Hazırlanan internet sitesi üzerinden Algı Değişimi’ni deneyimleyebilirsiniz.


IKEA 2017 kataloğu için kamera karşısına geçen “ünlü” modeller

IKEA Belçika, dünyanın dört bir yanında dağıtılan kataloğunun 2017 baskısı için yapılan fotoğraf çekimlerinin kamera arkasında yaşananları yansıtmak istedi ve 2 dakikalık reklam filminde katalogdaki eşyaların arasında yanında ya da üstünde yer alan insanların içgörülerini esprili bir biçimde yansıtan “Meet the Stars of New IKEA Catalogue” kampanyasını DDB Brussels ile birlikte hazırladı.


Blizzard’ın oyunları doğrudan Facebook Live ile yayınlanacak

Video oyunlarını canlı yayınlama pazarının lideri Twitch iken YouTube Gaming gibi alternatif kanallar da bu tekeli zorlarken, Blizzard ortaklığıyla Facebook Live’da bu pazara giriyor. Blizzard yayınladığı bu yeni özellikle panelleri üzerinden doğrudan Facebook bağlantısıyla canlı yayın başlatabilecek ve doğrudan sosyal medyada yayın yönetebilecek.


Twitter, video içerik üreticilerine gelir fırsatı sunuyor

Twitter, bünyesindeki video içerik üreticilerinin gelir sağlaması için yeni bir özellik duyurdu. İçerik üreticilerinin videolarında yer alan reklamlardan sağlanan gelirin %70’ini üreticiyle paylaşıp kalan %30’u kendisine ayıracak. YouTube’da ise bu oran %55 üretici %45 YouTube şeklinde.


Snapchat’ten kişiselleştirilebilir geofilter üretme aracı

Markalar ve bireyler için sunulan bu yeni araç ile Snapchat üzerinde kendinize veya markanıza göre özel tasarlanan geofilter filtrelerini kullanabilirsiniz. Yayınlanan bu araç ile tasarlayıp, konum belirledikten sonra filtreyi satın almak yeterli oluyor.

Görsel: Snapchat, On-Demand

Teknoloji-Dijital

Apple’ın 7 Eylül’de tanıtması beklenen değişiklikler

Apple’ın 7 Eylül’de gerçekleşecek ve başrolünde iPhone 7’nin olduğu etkinlikte tanıtması beklenen birçok yeni tasarım ve güncelleme var. Bunların başlıcaları: iPhone 7, yeni Apple Watch tasarımı, MacBook Pro’da tuş takımının üzerinde yer alan dokunmatik kontrol paneli, USB-C özellikli MacBook Air ve bunlara ek olarak iPad Air, iPad Pro ve iPad Mini’ye yeni özellikler bekleniyor.

Görsel: Apple

Samsung, güvenlik gerekçesiyle tüm Galaxy Note 7’ları geri çağırıyor

Samsung, bu hafta içi önsiparişle kullanıcılarına ulaştırmaya başladığı yeni akıllı telefonu Galaxy Note 7’lerin tamamını geri çağırma kararı aldı. Yaptığı resmi duyuruyla da bunu pekiştiren Samsung’un bu kararı almasındaki temel sebep bazı cihazların bataryalarından kaynaklanan patlama riskleri olduğu açıklandı.


Samsung’un yeni kapaklı akıllı telefonun ilk görüntüleri

Samsung’un 2000’ler ortasındaki efsanevi tasarım olan kapaklı telefon trendini günümüze taşıyan Galaxy Folder serisinin yeni modelinin ilk görüntüleri sızdı. Akıllı telefonun tüm meziyetlerine sahip olan bu telefon bir yardan da kapaklı telefonların estetiğine sahip. Üzücü yanı ise bu telefonun sadece Çin’de satılıyor olması.

Görsel: Weibo

Lytro’nun sanal gerçeklik kamerasından ilk görüntüler

Yaklaşık bir yıl önce tanıtılan serbest ışık dağılımıyla objektifin tamamına odaklama imkanı sunan Lytro, 6 eksenli hareket imkanı sunuyor. Lytro tarafından geliştirilmekte olan yeni kamera ile birlikte çekilen sanal gerçeklik videosunun ilk örneği yayınlandı.


Instagram’a zoom özelliği geldi

Uzun süredir düşük çözünürlüklü olarak fotoğrafları yükleyen Instagram görsel çözünürlüğünü değiştirmiş sessiz bir adımla değiştirmişti. Bu hafta ise sosyal mecra mobil arayüzüne zoom özelliği ekledi. Herhangi bir gönderide iki parmakla ekranı çekiştirdiğimiz sürece fotoğrafa yaklaşabiliyoruz.


Google’ın modüler telefon deneyi Project Ara iptal edildi

Phoneblocks olarak doğan ve Google çatısı altında Project Ara’ya dönüşen modüler telefon yolculuğu, Google tarafından iptal edildi. Uzun vadeli bir fikir olarak doğan Projcet Ara’nın fikir sahibi Dave Hakkens, projenin gidişatından memnun olmadığını dile getirmişti. Google ise 4 Ekim’de tanıtması beklenilen Pixel telefonlarına odaklanayı tercih ederek bu projesini iptal etti. Gelecekte yeniden aktif hale getirme ihtimali bulunsa da böylece modüler telefon ütopyası gündemimizden uzaklaştı. Dave Hakkens ise gelimeyi kendi blog’undan veda mesajıyla duyurdu.

Görsel: Dave Hakkens

Motorola Moto Z, Hasselblad True Zoom ile gerçek kamera deneyimi sunuyor

IFA 2016’da tanıtılan Motorola Moto Z, opsiyonel olarak eklenilebilen Hasselblad True Zoom özelliğiyle tam donanımlı kamera deneyimini 5.5 inçlik ekranını kadraja dönüştürerek sunuyor. Bir akıllı telefondan beklenilenleri yerine getirirken aynı zamanda profesyonel bir kameranın da meziyetlerini bünyesinde bulunduruyor. Motorola, modüler hale getirdiği arka kapak eklentilerini Moto Mods olarak tanımlıyor.

Görsel: Motorola Moto Z

Sürücüsüz araçların yarış ligi Roborace’in aracı DevBot

9 Ekim’de Formula E ile birlikte başlayacak olan otonom sürücülü araçların yarış ligi Roborace‘in denek aracının tasarımları yayınlandı. Araç Le Mans’ın prototipinden ilham alıyor ve elektrikli motoru bulunuyor.

Görsel: Roborace

Sürücüsüz taksi geliştirme yarışının galibi Uber değil NuTonomy oldu

Singapurlu girişim NuTonomy, geliştirdiği sürücüsüz taksi modeliyle Uber’in büyük yatırımlar yaptığı yarışta ondan hızlı çıkış yaparak bir adım önde yarışa başladı.


BMW’nin araç paylaşım servisi hizmet alanını genişletiyor

BMW’nin geliştirdiği araç paylaşım servisi ReachNow, Seattle‘da başladığı servis alanını genişleterek Portland‘ı da operasyon bölgesine katıyor. 19 Eylül’de Portland’da resmen hizmete girecek servisin yanı sıra yıl sonuna kadar bir şehirde daha aktif olmak hedefleniyor.


Avustralya’da sürücüsüz otobüsler trafiğe çıkıyor

Otonom elektrikli otobüs RAC Intellibus, Batı Avustralya’daki Parth şehrinde trafiğe çıktı. 3 aylık deneme sürüşü için hükümetten özel izin alan RAC Intellibus, seyir halindeyken diğer araçları ve bisikletlileri algılayabiliyor. 20 dakikalık bir rotada hareket edecek aracın yolculuğu ise 2.5 kilometre sürecek.

Görsel: RAC Intellibus


Tesla Autopilot’a büyük geliştirmeler yolda

Elon Musk’ın Twitter hesabından duyurduğu gelişmeyle Tesla’nın otonom modu Autopilot için çok yakında büyük geliştirmeler yayınlanacak. 8.0 ve 8.1 versiyonlarıyla yayınlanacak güncellemenin odağında ise radar sinyallerinde gelişmiş işlem yeteneği yer alıyor.


Odun, bakır ve bronz yazabilen 3B Kalem

3B yazabilen kalem teknolojileri içinde öncü geliştirilerden 3Doodler’ın yeni ürünü odun, bronz ve bakır filamentleri kullanrak çıktı sunabilabiliyor. 3Doodler Pro Pro isimli kalem profesyonel tasarımcılar için geliştirildi ve yeni özelliklerle donatıldı.


Baidu açık kaynaklı yapay zeka platformu yayınlıyor

Pekin merkezli arama motoru Baidu, açık kanyaklı bir yapay zeka platformu yayınlayarak Google ve Microsoft arasındaki yarışa kalmaya hazırlanıyor. Çin’in Google’ı olarak tanımlanan Baidu’nun yayınladığı PaddlePaddle isimli platformla birlikte geliştiricilere yapay zekayı kullanabilecekleri geniş bir alan sunarak teknoloji devlerinin yarışında alan kazanmaya çalışıyor.


DJI’dan akıllı telefonlar için kamera sabitleyici

Osmo Mobile, selfie çubuğunu andıran bir kamera sabitleyici. Akıllı telefonu Osmo Mobile’a takarak titreme olmadan, istediğiniz açıdan profesyonel görüntü alabiliyorsunuz. Timelapse, panoramik veya uzun pozlama gibi farklı teknikleri kullanmak isteyenler için de Osmo Mobile adeta bir asistan işlevi görüyor. Kamera yazılımındaki yüz tanıma algoritması sayesindeyse Osmo Mobile’ı bir yere bırakıp sizi takip etmesini sağlayabiliyorsunuz.


Space X’in Falcon 9 roketindeki büyük patlama Facebook’un ilk uydusunu yok etti

Space X’in dikey iniş başta olmak üzere tek çok deneyini gerçekleştirdiği taşıtı Falcon 9’nın yörüngedeyken büyük ölçekli patlamasıyla birlikte Facebook’un Internte.org projesi için uzaya gönderdiği uydusunu yok etti. Tüm dünyaya internet bağlantısı sunmayı hedefleyen Internet.org için oldukça üzgün olduğunu belirten Mark Zuckerbeg, çalışmalarının devam ettiğini ve hedeflerinden vazgeçmediklerini söyledi. Öte yandan da Space X, Falcon 9’nın kalkışlarına ve testlerine iki farklı kalkış noktasından devam edeceklerini belirtti.

Editör: Mert Serim
Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu
Manşet görseli: Kenzo