Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Amnesty International’dan Taciz Karşıtı Bez Bebekler

Amnesty International’dan Taciz Karşıtı Bez Bebekler

Paraguay’da giderek artan çocuklara yönelik cinsel istismarı, çocukları eğiterek yenmek isteyen Amnesty International Paraguay, taciz karşıtı oyuncak bebekler tasarladı.

Paraguay’da sessiz bir tehdit oluşturan çocuklara yönelik cinsel istismara dikkat çekmek için Amnesty International Paraguay ve Kausa Havas ajansı bir araya gelerek #antiabusedolls kampanyasını hazırladı. Her hafta medyada ortaya çıkan hem kız hem de erkek çocuklara yönelik cinsel taciz vakalarının artması, ancak bu vakaların birçoğunun güvenlik ekiplerine bildirilmemesi ve hamileliğin çocuk yaştaki kızlarda yaygınlaşması üzerine harekete geçen organizasyon, taciz karşıtı bez bebekler Arami ve Amaru’yu yarattı.

Amnesty International, çocuklarla iletişim kurmanın en kolay yolunun oyuncaklardan geçtiğini düşündü. İçlerine yerleştirilen elektronik cihazlar sayesinde konuşabilen bebekler, dokunulmaması gereken özel bölgelerine bastırılınca sesli tepkiler veriyor ve çocuklara hangi bölgelerine hiçkimsenin dokunmaması gerektiğini bu sayede öğretiyor. Şimdiye kadar çeşitli okullara ve hastanelere 500 oyuncak bebek dağıtılmış. Yakın bir zamanda ise 5000 tanesinin daha dağıtılması planlanıyor. Sosyal kampanyanın hayata geçmesi için Amnesy International Paraguay’a, Paraguay Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın yanı sıra Unicef de destek vermiş.

Görsel: YouTube