Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Kadınların Şikayetleriyle Cinsel Tacizin Haritasını Çizen Mobil Uygulama

Kadınların Şikayetleriyle Cinsel Tacizin Haritasını Çizen Mobil Uygulama

NINA, kamusal alanda yaşanan taciz olaylarının anında bildirilebildiği bir mobil uygulama olarak kadınları güçlendirmeyi amaçlıyor.

Yıl 2018 oldu ama hâlâ ilkel sayılabilecek bir dönemde yaşıyoruz belki de. Cinsiyetçilikle, cinsel tacizle ve kadına yönelik şiddet olaylarıyla mücadele hâlâ bitmedi. Bugün hâlâ Hollywood bir taciz skandalıyla sarsılabiliyor, kadınlar saldırılardan korunmak için acil durum yüzüğü takmayı düşünebiliyor ya da bilim insanları giysilere takmak üzere tacizi anlayan akıllı çıkartmalar üzerinde mesai harcayabiliyorlar. Tacizin sık görüldüğü ülkelerden biri de Brezilya. NINA adlı mobil uygulama, Brezilya genelindeki taciz olaylarını görünür kılmak için, otobüs ve metro gibi kamusal alanlarda yaşanan vakaların haritasını çıkarıyor.

Taciz vakalarına dair gerçek zamanlı veri

Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Pernambuco eyaletinde yaşayan genç feminist ve aktivist Simony César, NINA projesini ülkesinde giderek artan kadına şiddet olaylarına karşı mücadele etmek için iki yıl önce başlatmış. NINA’nın internet sitesinde, YouGov tarafından yapılan 2016’da yapılan bir araştırmadan da bahsediliyor. Bu araştırmaya göre Brezilyalı kadınların % 86’sının kamusal alanlarda tacize uğradığı tespit edilmiş. César, gerçek zamanlı veri toplayan ve taciz vakalarının hangi konumlarda yaşandığını haritalayan mobil uygulama ile bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. NINA projesi, sosyal girişimcileri bir araya getiren internet platformu Red Bull Amaphiko’nun desteğiyle ivme kazanmış. Uygulamanın kullanıma açılması ve test edilmesi temayla uyumlu bir şekilde, toplu taşıma araçlarında gerçekleşmiş ve günde 76.000 kullanıcı kazanarak büyük ilgi toplamış.

Teknolojik kız kardeşlik

NINA kadınlara “teknolojik kız kardeşlik” kavramı üzerinden sesleniyor ve dayanışmaya çağırıyor. Uygulama ile başlıca taciz vakalarını haritalamak, taciz suçlarının en yüksek olduğu ulaşım araçlarını ve saatleri ortaya koymak mümkün olacağından kadınların katılımcı olmasının önemi vurgulanıyor. Hatta uygulama ile birlikte tacizcilerin fotoğraflarının ve kısa videolarının da paylaşılabildiğini belirtelim. Gerçek zamanlı olması da önemli bir özellik olarak vurgulanıyor. Taciz anında rapor etmek mümkün olmayabilir belki ama en azından tacizci yakınlardayken müdahale edilmesi açısından önemli gerçekten de. Uygulama, internet sitesindeki tanıtım metninde şu sözlerle anlatılmış: “NINA tacize, tecavüze ve kadına yönelik diğer şiddet biçimlerine karşı mücadele eden bir silahtır. NINA bir uygulamadan ya da yazılımdan ziyade bir güçlendirme aracıdır, NINA teknolojik kız kardeştir.”

Görsel: Denys Argyriou