Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Amazon Ormanlarındaki Sesler Dijital Heykellere Dönüştü

Amazon Ormanlarındaki Sesler Dijital Heykellere Dönüştü

Andy Thomas birkaç yıl önce başladığı dijital heykel serisine, "Visual Sounds of the Amazon 2" adlı yeni bir çalışma ekledi.

Avustralyalı sanatçı Andy Thomas, seyahatlerinde gezip gördüğü doğal alanların seslerini kaydederek bu sesleri görselleştirdiği dijital çalışmalarıyla tanınıyor. En çok ses getiren işlerinden biri de 2016 yılında Amazon gezisinde aldığı ses kaydına dayanarak ürettiği bir dizi animasyonlu dijital heykeldi. Sanatçı, Visual Sounds of the Amazon adlı bu seriyi devam ettirdi ve Visual Sounds of the Amazon 2 adlı yeni bir dijital heykel serisi hazırladı.

Visual Sounds of the Amazon 2

Kuş cıvıltılarının amorf heykelleri: Visual Sounds of the Amazon 2

Visual Sounds of the Amazon 2, kuş seslerinin ritmiyle uyum içinde sürekli değişen ve amorf formlardan oluşan soyut bir heykel gibi. Her kuş cıvıltısıyla rengarenk yeni formlar oluşuyor ve bu formlar büyüyerek, patlayarak ya da buharlaşarak başka bir forma geçiş yapıyor.

Andy Thomas, doğanın güzelliğine ve karmaşıklığına adanmış dijital sanat eserleri üretmek konusunda tutkulu. Sanatçı, bu yeni çalışmasını dünyanın akciğerleri olarak bilinen ve sürekli ormansızlaşma tehditi altında olan Amazon ormanlarına adamış. “Umarım bu çalışma insanları Amazon’da yaşayan şaşırtıcı kuş türlerini araştırmaya teşvik eder ve bu yerin hepimiz için ne kadar önemli ve kırılgan olduğunu hatırlatır.” şeklinde açıklıyor amacını.

Dün haber yaptığımız A Guide to the Birdsong projesi de benzer bir misyona sahipti. Bu projede elektronik müzisyenler; nesli tükenmekte olan kuşların ses kayıtlarıyla elektronik müzik üretiyorlar. En yeni albümleri ise Meksika, Orta Amerika ve Karayipler’deki kuşların seslerini elektronik müziğe dönüştüren A Guide to the Birdsong of Mexico, Central America, and the Caribbean.

Andy Thomas’ın büyüleyici dijital işlerini Instagram’ı ve Vimeo kanalı üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca internet mağazası üzerinden dijital işlerin baskı versiyonlarına da göz atabilirsiniz.

Görsel: Vimeo