Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

2021 Drone Fotoğraf Ödülleri Kazananları

2021 Drone Fotoğraf Ödülleri Kazananları

Hava fotoğrafçılığı konusunda küresel çaptaki en önemli yarışmalardan biri olan Drone Photo Awards'un bu yılki kazananları 8 farklı kategoride ödüllendirildi.

Siena Awards Festival tarafından düzenlenen Drone Photo Awards’un 2021 yılı kazananları açıklandı. Bu yıl dördüncü kez düzenlenen yarışmaya 105 ülkeden yaklaşık 3 bin fotoğraf katıldı. Profesyonel ve amatör fotoğrafçıların katılımına açık olan yarışmanın adında drone geçiyor olsa dahi sadece drone’larla çekilmiş görüntüler yer almıyor. Drone dışında keşif balonları, uçurtmalar, uçaklar, helikopterler, paraşütler, insansız hava araçları, sıcak hava balonları gibi fotoğrafçının gökyüzündeyken kare çekmesine imkan tanıyan her türlü ulaşım aracı ya da cihaz kullanılabiliyor.

Gezegenimize kuş uçuşu bir bakışla bakma fırsatı veren nefes kesici fotoğraflar; renkleri, kompozisyonu, desenleri ve dokularıyla adeta fantastik bir evrenin kapsını aralıyor. Ödüller; kentsel, yaban hayatı, spor, insanlar, doğa, soyut, seri ve düğün fotoğrafçılığı olmak üzere 8 farklı kategoride veriliyor.

Göç yolundaki kaz sürüsünü yakalayan Terje Kolaas büyük ödülü kazandı

Yılın fotoğrafı Norveç’teki yerel fotoğrafçı Terje Kolaas tarafından çekilen pembe ayaklı kaz sürüsünün yer aldığı fotoğraf oldu. Binlerce kazın yer aldığı bu kompozisyon etkileyici olmasının yanı sıra kazların muhtemelen iklim değişikliği nedeniyle karla kaplı kutup bölgesine göçünün erken başlamasının kanıtı niteliğinde. Pembe ayaklı kazlar her yıl ilkbahar dönemlerinde Kuzey Kutbu’ndaki üreme alanlarına göç ederken Norveç’te bir süre dinleniyor. Fotoğrafçı Terje Kolaas her yıl kazların daha erken bölgeye geldiklerine dikkat çekerek beslendiklerin alanların karla kaplı olmasına dikkat çekiyor. Drone’la göçü takip eden fotoğrafçı o sırada kendisine büyük ödülü getiren kareyi de yakalıyor.

Siena Awards Festival kapsamında ödül kazanan fotoğrafçıların kareleri 23 Ekim – 5 Aralık tarihleri arasında İtalya Siena’daki Above Us Only Sky sergisinde yer alacak.

2021 Drone Photo Awardsta yılın fotoğrafına ek olarak kategorilerinde birinci olan eserleri sizler için derledik. Yarışmada dereceye giren diğer tüm fotoğraflara bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yılın Fotoğrafı
Pink-Footed Geese Meeting the Winter
Terje Kolaas


Kentsel Kategorisi Kazananı
Sergei Poletaev
Metaphorical Statement About City and Winter

drone photo


Yaban Hayatı Kategorisi Kazananı
Qasim Al Farsi
Back to Adventure


Spor Kategorisi Kazananı
Phil De Glanville
Gold at the End of the Rainbow


İnsanlar Kategorisi Kazananı
Trung Pham Huy
Fishing in Mangrove Forest

drone photo


Doğa Kategorisi Kazananı
Martin Sanchez
Extragalactic


Soyut Kategorisi Kazananı
Gheorghe Popa
Poisoned River


Düğün Fotoğrafı Kategorisi Kazananı
Matteo Originale
Verso l’Infinito Insieme a Te

drone photo


Seri Kategorisi Kazananı
Adrees Latif
Blanketed in Fire Retardant

drone photo

Görsel: Drone Photo Awards