Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
2 Boyutlu Görünen 3 Boyutlu Odalar

2 Boyutlu Görünen 3 Boyutlu Odalar

Enstalasyon sanatından yararlanan Estonyalı görsel sanatçı Anastasia Parmson, 2 boyutlu görünen 3 boyutlu iç mekan tasarımları hazırladı.

Estonyalı görsel sanatçı Anastasia Parmson, enstalasyon sanatından yararlanarak karikatürize çizimleriyle 3 boyutlu gerçek bir evin iç mekanını 2 boyutlu hale getirdi. Gerçek nesneler kullanarak ya da kullanacağı nesneleri kendi şekillendirerek hazırladığı odalar, beyaz zemin üzerine siyah kalemle çizilen karikatürize çizimlerden oluşuyor. Alanın içinde yer alan tüm ögelerin kalemle çizilmiş gibi göründüğü çalışmada, kurulum etkileyici bir illüzyon yaratıyor. Mekanın içine giren kişiler Parmson’ın yarattığı yanılsamayı bozmuyor. Tam aksine gerçeküstü görünümünü daha da etkileyici hale getiriyor.

“Uygulamamın en çok zaman alan kısmı, üzerine çizim yapmak için saf beyaz bir taban oluşturmak. Gerçek nesneler kullanıyorsam, önce yüzeyi hazırlayıp boyamam gerekiyor. Kendim yapıyorsam, önce nesneyi yapıp sonra boyuyorum. Bu kısım genellikle birkaç günümü alıyor.” diyen Parmson, üst görselde yer alan 2 boyutlu oda kurulumuyla ilgili “Bathurst Regional Gallery‘de sergilenen oda yerleştirmesi tabandan tavana yaklaşık 35 metrekarelik siyah beyaz bir çizimden oluşuyordu. Tüm nesneleri bir araya getirerek kurulumu yaratmam 2,5 yılımı aldı.” açıklamasını yaptı.

Çok seyahat ettiğinden dolayı zaman içinde ev ve aidiyetin anlamını keşfetmekle ilgilenmeye başladığını belirten Parmson, insanlarda nostaljik duygular uyandırmak amacıyla çalışmalarında evlerin iç mekanlarını tercih ettiğini ifade ediyor.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

STIR (@stir_world)’in paylaştığı bir gönderi

Görseller: Anastasia Parmson, Instagram