Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Yeryüzünü Merakla İzleyen Hayaletler

Yeryüzünü Merakla İzleyen Hayaletler

Vorja Sanchez, manzara fotoğraflarına çizdiği hayalet benzeri figürlerle izleyicide farklı bir etki yaratıyor.

Fotoğraflara çizimle müdahale etmek oldukça keyifli bir şey. Günümüzde pek çok sanatçı da bu tekniği kendi özgün yaklaşımıyla uyguluyor. Genelde kent yada doğa manzaralarına yapılan bir müdahale söz konusu iken; fotoğrafçı ve illüstratör Vimal Chandran, makro fotoğraflara minik figürler çizerek diğer sanatçıların arasından öne çıkmayı başarmıştı. Vorja Sánchez de çoğu sanatçı gibi doğa manzaraları üzerinde çalışmayı tercih ediyor. Ancak onun fark yarattığı nokta, çizdiği yaratıkların başka hiç bir yerde rastlamadığımız bir estetiğe ve tuhaflığa sahip olması.

Dağlara tutunan varlıklar

Başkalarının yaptığı manzara resimlerine canavar ekleyen ressam Chris McMahon’ın çalışmalarını hatırlayanlarınız olacaktır. Vorja Sánchez’in işleri bana biraz bu canavarları çağrıştırdı. Gerçekten her biri sevimli, tekinsiz, estetik açıdan hoş ve aynı zamanda gizemli varlıklar. Sanki dağlarda dolaşan paranormal birer varlık ya da buluttan yapılmış canavarlar bunlar.

Hayaletlere de benzeyen bu varlıkların, gökyüzünden yeryüzüne indiklerini belli eden uzantıları var. İncecik uzuvlarıyla şefkatli bir şekilde dağlara ve ağaçlara tutunarak etrafı izliyorlar. Kimi zaman da grup halinde gökyüzünden dünyaya bakıyorlar. Boyutları bazen devasa bazen de bir ağaç dalındaki böcekler kadar küçükler. Bazen insanlarla ve hayvanlarla temas da kuruyorlar.

Bu ilginç hayaletlerin baskıları ilginizi çektiyse daha fazlasını Sánchez’in internet mağazasında görebilir, yeni çalışmalarını Instagram’ı üzerinden takip edebilirsiniz.

Vorja Sanchez Vorja Sanchez

Görsel: Instagram