Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Uçurumun Ortasına Kurulmuş Kapsül Evler

Uçurumun Ortasına Kurulmuş Kapsül Evler

Peru’da Sagrado Vadisinin dik kayalıkları üzerine kurulan kapsül evler, metrelerce yüksekte, gökyüzüne yakın bir uyku vadediyor.

Natura Vive, Cuzco yakınlarında bulunan El Valle Sagrado’nun (Kutsal Vadi) dik kayalıkları üzerine üç konaklama evi kondurmuş. Skylodge isimli, tamamı şeffaf tasarlanmış olan kapsül evler; cesur misafirlerini yerden 122 metre yükseklikte, yıldızlarla iç içe, bol adrenalinli bir deneyime davet ediyor.

Kayalıklar üzerine sabitlenen üç kapsül evin her biri 8 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde. E peki bu evlere nasıl ulaşıyoruz?

Kapsül evlere ulaşmak için dik kayalıklar üzerinde zorlu bir tırmanış yapmanız gerekiyor (Via Ferrata). Bir diğer seçenek; çelik bir halat üzerinden kayarak, tepeden aşağıya iniş yapmak (Zipline). Hangisi daha eğlenceli emin olamadım!

Uzay araçlarında kullanılan aluminyum ve hava koşullarına dayanıklı polikarbondan yapılmış her bir ünitenin içinde 4 yatak, bir yemek yeme alanı ve bir banyo bulunuyor. Altı pencere ve dört havalandırma kanalı ile de rahat, temiz bir iç atmosfer sağlanmış. Ayrıca güneş panelleriyle çalışan dört adet iç aydınlatma ve okuma lambası bulunuyor.

Kayalıklar üzerine kurulu kapsül evleri, ölmeden önce yapılması gerekenler listeme aldım bile. Düşünsenize; metrelerce yükseklikte uyuyorsunuz ve sabah kahvenizi kapsülün dışına kurulmuş küçük verandada, tertemiz havayı soluyarak yudumluyorsunuz.

Görsel; designboom, naturavive