Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Tuşların Yerini Çevirmeli Kadran Alırsa

Tuşların Yerini Çevirmeli Kadran Alırsa

Rus tasarımcı Valery Camfrae, "Rotary dial in today's world" projesinde çocukluğumuzun çevirmeli telefonlarındaki kadranları bugün kullandığımız cihazlarla birleştiriyor.

Teknolojide ve tasarımda nostalji, hem tasarımcı hem de izleyici için en keyifli temalardan biri. İsveçli tasarımcı Love Hultén’in el yapımı retro oyun konsolları, Sony Walkman’in 40. yıl sergisindeki parçalar, eski cihazların ses arşivi Conserve the Sound, yapay zekalı antika telefon Alexaphone, yok olmaya yüz tutan telefon kulübelerini ölümsüzleştiren Bellpayphoneproject, retro teknoloji temalı LEGO kitleri ve retro cihazların GIF’leri bizleri adeta zamanda yolculuğa çıkaran etkileyici örneklerdendi. Çevirmeli telefonları hatırlayanlar için bir başka zaman yolculuğu var sırada. Rus tasarımcı Valery Camfrae’nin Rotary dial in today’s world adlı tasarım serisi, çevirmeli kadranları bugüne taşıyor.

“Rotary dial in today’s world” analog ve dijital tasarım unsurlarını birleştiriyor

Hareket ve ürün tasarımcısı Valery Camfrae, Rotary dial in today’s world (bugünün dünyasında çevirmeli kadran) isimli projesinde hayatımızdan çıkmış bir nostaljik tasarım öğesini bugünün teknolojisine entegre ediyor. Yöntemi klavye, POS cihazı, mikrodalga fırın, cep telefonu, ATM, kapı zili, asansör ve hesap makinesi gibi cihazlar üzerine uygulamış. Nostaljinin yanı sıra tuhaflık seviyesi de oldukça yüksek olan işler ortaya çıkmış.

Valery Camfrae serideki tüm tasarımları Maxon Cinema 4D kullanarak üretmiş. Amacı, analog ve dijital tasarım unsurlarını birleştirerek eğlenceli görseller ortaya çıkarmak. Behance’te her bir tasarımın üst kısmına düştüğü notlarda, bu ürünlerin gerçek hayatta hiç de pratik olmayacağını anlatan esprili açıklamalar yapmış.

Valery Camfrae’nin çalışmalarını internet sitesi, Behance profili ve Instagram’ı üzerinden takip edebilirsiniz.

Rotary dial in today's world Rotary dial in today's world

Görsel: Behance