Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Türkiye’nin Kültür Tarihini Belgeleyen Yüzlerce Film Erişime Açıldı

Türkiye’nin Kültür Tarihini Belgeleyen Yüzlerce Film Erişime Açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığına ait tarihi arşiv görüntüleri restore edilerek “Film Mirasım” adı altında erişime açıldı.

İnternet sitesindeki açıklamalara bakıldığında, bu arşivin zamanla genişleyebileceği anlaşılıyor. Sitede şu açıklamalara yer verilmiş: “Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültürel mirasımızın görsel belleğini oluşturan filmlerin muhafazası ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Sinema Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturduğu arşivdeki filmleri dijital ortama aktarmakta ve restore etmektedir. Arşivde yer alan nitrat tabanlı filmler ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema TV Merkezi tarafından dijital ortama aktarılmıştır.”

Anıtkabir’in yapımından Kore Savaşı görüntülerine uzanan bir arşiv

Film Mirasım; Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarından ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından günümüze kadar ulaşan bakanlık arşivlerinin dijitalleştirilmesiyle yaratılmış. Ana sayfada en çok dikkati çekenler Atatürk’le, İstanbul, Ankara ve İzmir’le ilgili videolar. Arşivde, Anıtkabir’in yapımından Kore Savaşı görüntülerine kadar herkesin ilgisini çekecek çok sayıda film yer alıyor.

film arşivim

Film bağışı ve film talebi yapılabiliyor

Arşivdeki filmler, ziyaretçilerin kolay erişebilmesi için önemli dönüm noktaları esas alınarak 6 farklı döneme ayrılmış. Bu dönemler 1895-1918, 1918-1938, 1938-1950, 1950-1960, 1960 sonrası ve diğer olarak sıralanıyor. Ayrıca ziyaretçiler dilerlerse film bağışı da yapabiliyor. Bağış konusunda şu açıklama yapılmış: “Kültürel mirasımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için elinizde bulunan 35 ve 16 mm filmlerinizi film arşivimize bağışlayabilirsiniz. Filmleriniz uygun ortam ve koşullarda muhafaza edilecek ve yüksek çözünürlüklü dijital bir kopyası tarafınıza verilecektir.” Yine T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Süreli Kullanım Yönergesi kapsamında, film talebinde bulunmak da mümkün. Bunun için filmlerin altına bir “Film talebi” butonu yerleştirilmiş.

Filmlerle ilgili açıklamaların düzeltilmesi gerektiğini düşünenler, “Bilgi Gönder” butonunu kullanabiliyor

Sitede yer alan filmlere ilişkin bilgi ve açıklamalar Kültür ve Turizm Bakanlığı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Sinema Genel Müdürlüğünce oluşturulmuş. Filmlerle ilgili açıklama alanında yer almayan ya da güncellenmesi gerektiğini düşündüğünüz tarih, kişi, yer, konu, olay vb. bilgileri, ilgili görüntünün alt kısmında yer alan “Bilgi Gönder” butonuna tıklayarak iletebiliyorsunuz.

film arşivim

Film Mirasım arşivini, uygulama olarak akıllı cihazlarınıza da yükleyebilirsiniz. Uygulama Google Play’de ve App Store’da yerini almış.

Tarihi fotoğraflar ve videolar ilginizi çekiyorsa size iki önerim daha var. 20. yüzyıl başlarında Türkiye’yi ve dünyayı belgeleyen 70.000 görüntüye (fotoğraf ve video) şuradan göz atabilirsiniz. Yine Osmanlı döneminden 6.000 fotoğrafın internete açıldığı şu arşiv de oldukça ses getirdi.

Görsel: Film Mirasım


Bigumigu Yazarı
| GENEL