Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Stray ile Bir Sokak Kedisinin Hikayesine Ortak Olun

Stray ile Bir Sokak Kedisinin Hikayesine Ortak Olun

BlueTwelve Studio tarafından yaratılan "Stray" isimli oyun, distopik bir evrende tek başına gezinen bir sokak kedisinin maceralarına ortak olmanızı sağlıyor.

Hayvanların gözünden dünyayı görmek tam olarak mümkün olmasa da en azından çabalayabiliriz. Bu çabayı başkalarına da aşılayabilmek ise bambaşka bir beceri istiyor. Dün platformlardaki yerini alan Endling – Extinction is Forever bu anlamda başarılı bir örnekti. Bu oyun, oyunculara dünyayı bir anne tilkinin gözünden keşfetmeyi öneriyordu. Bu tilki 3 minik yavrusuyla birlikte insanların harabeye çevirdiği bir dünyada hayatta kalmaya çalışıyordu. Bugün ise distopik bir evrende yapayalnız dolaşan bir sokak kedisinin başrolde olduğu Stray’e yakından bakacağız.

Bu oyunda miyavlayabilirsiniz

Stray, çürümekte olan bir siber şehrin neonlarla dolu sokaklarında, kasvetli, köhne ve tekinsiz bölgelerinde geçen bir kedi macera oyunu. Kedi karakter kayıp, yaralı ve yapayalnız bir sokak kedisi. Ailesini kaybetmiş. Bulunduğu yer tamamen insansı robotların elinde. Bu distopik şehirden kaçmak için kadim bir gizemi çözmek zorunda. Dolayısıyla oyuncunun, dünyaya bu kediciğin gözünden bakarak onun hedefine ulaşmasını sağlaması gerekiyor.

Stray’in geliştiricileri güney Fransa’dan küçük bir ekip olan BlueTwelve Studio. Ekip büyük ölçüde kedilerden oluşsa da bünyesinde birkaç adet insan da barındırıyor. Oyunun yayıncısı ise Annapurna Interactive. Eskiden HK_Project olarak bilinen oyun dün (19 Temmuz) Stray olarak yeniden çıkış yaptı. Şu anda PS5, PS4 ve Steam’de mevcut. Ayrıca bugün Türkçe altyazı desteği eklenmiş.

Oyunun en çok konuşulan özleliklerinden biri aşağıdaki videoda tanıtılan miyav butonu.

Stray hakkında en çok tartışılan konulardan biri de süresi. Çoğu kulanıcı bu sürenin çok kısa olduğunu dile getirmiş. Aslında bu nasıl oynadığınızla bağlantılı. Sadece oyunun hikayesini deneyimlemek istiyorsanız, Stray’i tamamlamak kabaca 5-6 saatinizi alacaktır. Ancak tüm kupaları toplamak ve tüm yan görevleri tamamlamak istiyorsanız, Stray’i tamamlamanız 7-11 saat sürecektir.

Oyunun ana özellikleri şöyle sıralanıyor:

Siber şehri keşfet: Çevrenizde bir aşağı bir yukarı dolaşın, görünmez tehditlere karşı kendinizi savunun ve tek sakinleri sessiz robotlar ve tehlikeli yaratıklar olan bu yerin gizemini çözün.

Gizli kalın: Bu yabancı dünyanın tuhaf sakinlerine karşı çevik, uçarı ve hatta elinizden geldiğince sinir bozucu olmaya çalışın.

Bir dronla arkadaş olun: Kedi, yolculuğu sırasında B-12 adıyla bilinen küçük bir drone’la arkadaş oluyor. Bu yeni yol arkadaşlıklarının da yardımıyla ikili bir çıkış yolu bulmaya çalışıyor.

Oyunun yaratıcıları kendi kedilerinden ilham aldı

BlueTwelve Studio ekibi, kendi sahiplendikleri kedilerden ilham alarak bu oyunu yaratmış. Başka bir deyişle, oyundaki kediler gerçek. Fotoğraflarını da paylaşmasam olmazdı!

Başkahraman için ekibe ilham veren Murtaugh!

Aşağıdakiler de sırasıyla Oscar ve Jun…

stray kedi oyun stray kedi oyun

Görsel:  Stray, Stray blog