Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Spotify’dan Kullanıcı Verisi ile Son 10 Yılın Özeti

Spotify’dan Kullanıcı Verisi ile Son 10 Yılın Özeti

Spotify son on yılın özetini çıkardığı açık hava kampanyası "Decade Wrapped" ile kullanıcıların dönemsel alışkanlıklarını sayılarla gösteriyor.

Spotify her sene sonunda olduğu gibi kullanıcı verisini kullanarak bir açık hava kampanyası hazırladı. Almanya’dan Brezilya’ya kadar pek çok ülkede yayına giren kampanya son on yılın istatistikleriyle kullanıcı alışkanlıklarını, akış trendlerini eğlenceli açık hava reklamları ile duyuruyor. 2017 yılının sonunda yaratılan 2018 Goals isimli kampanya kullanıcıların Spotify’daki seçimlerini inceleyerek bunları yeni yıl kararlarına dönüştürmüştü. 2016 yılındaki kampanya ise o senenin verilerine mizah yüklü bir bakış atıyordu.

Spotify 2019’da da yılın özetini “Wrapped 2019” ile kullanıcılarına sundu. Bunun yanı sıra 21 noktada gerçekleşen Decade Wrapped kampanyası ile 2010’lu yılların özetini veriler ile görselleştirdi.

Dönemsel olaylar kullanıcıların dinleme alışkanlıklarını etkiliyor

Son on yılda kullanıcılar daha fazla podcast dinlemeye yönelirken parçaların dönemsel istatistikleri dikkat çekiyor. Spotify, kullanıcı verisine dayanarak ülkenin kültürüne ve küresel trendlere dair verileri görselleştiriyor. Kullanıcıların bir yıl içinde değişen alışkanlıklarını da göstermiş oluyor. Örneğin açık hava afişlerin birinde 2014 ila 2018 arası veriler inceleniyor. Mariah Carey’nin “All I Want for Christmas” parçasının ay bazında dinlenme verisi sunuluyor. Buna göre Noel döneminin popüler parçalarından biri olan All I Want for Christmas’ın en çok dinlenildiği zaman da tabii ki Aralık ayı oluyor.

Öte yandan Bonnie Tyler’dan “Total Eclipse of the Heart” parçasının istatistikleri incelendiğinde 2017 yılındaki güneş tutulmasının etkisi ön plana çıkıyor. 21 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşen tutulmada parça 460 binden fazla dinlenmiş. Amerikalı YouTuber ve şarkıcı Rebecca Renee Black’in 2011 yılında YouTube’da viral olan teklisi “Friday” ise Spotify’da yayınlandığı günden bu yana her hafta en yüksek dinlenmeyi cuma günleri elde etti.

Spotify küresel idari yaratıcı direktörü Alex Bodman, son on yılda farklı tarzlarda ve alanlarda parçaların yer aldığının ve bu verileri derlemenin oldukça zorlu olduğunu ifade ediyor. Decade Wrapped ile dünyanın en iyi hayranlarını ve yaratıcılarını kutlarken onları bir araya getirmenin gururunu yaşadıklarını söylüyor.

Spotify, Decade Wrapped ile kullanıcılarına son on yılda ilham veren, gülümseten, hayatlarını değiştiren anları hatırlatarak birçok yönden son on yılın özetini çıkarıyor. New York’taki Penn İstasyonu, Westfield London alışveriş merkezi, São Paulo’nun ulaşım ağlarındaki sık kullanılan noktalar gibi önemli merkezlerinin yanı sıra 9 Alman şehrinde, Birleşik Krallık’ta ve Japonya’da Mariah Carey, Lil Nas X, BTS ve J. Balvin gibi sanatçıların dinlenme verileri yer alıyor. Açık hava kampanyaları istatistiki verileri ve meme’ler ile yıl sonuna kadar yer alacak.

Görsel: campaignlive