Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Spor Giyim Markası ASICS’ten Akıl Oyunları Belgeseli

Spor Giyim Markası ASICS’ten Akıl Oyunları Belgeseli

Egzersizin bilişsel becerileri geliştirdiğini ortaya koyan araştırmasını "Mind Games-The Experiment" adlı belgesele dönüştüren spor giyim markası ASICS, marka mottosunu bilimsel olarak kanıtlamış oldu.

Kafamızı boşaltmak için koşar, düşünürken yürür ve tüm duygusal yükümüzü egzersiz yaparak atmaya çalışırız. Son yıllarda özellikle pandeminin etkisiyle birçoğumuz için egzersizin yalnızca fiziksel değil duygusal da bir anlamı var. Marka isminin açılımı “anima sana in corpore sano” yani “sağlıklı vücutta sağlıklı ruh” olan spor giyim markası ASICS, insanı rahatlatan etkisinin yanı sıra egzersizin bilişsel becerileri geliştirdiğini kanıtlamak üzere bir araştırma gerçekleştirdi. Fiziksel egzersiz ve zihin arasındaki ilişki üzerine çalışmalarıyla bilinen Profesör Brendon Stubbs öncülüğünde başlatılan “Mind Games” adlı araştırma projesi, Golin London imzalı küresel bir kampanyaya dönüştü.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

ASICS (@asics)’in paylaştığı bir gönderi


Proje kapsamında satranç ve mahjong veya e-spor gibi zihinsel efor gerektiren oyunlar oynayan bir grup oyuncuyu bir araya getiren şirket, on altı hafta boyunca oyunculara koşucu koçu Andrew Kastor tarafından tasarlanan düzenli egzersiz programları uyguladı ve ortaya çıkan sonuçları kaydetti. Program, orta etkili kardiyo ve kuvvet antrenmanı içeriyordu ve oyuncuların egzersiz seviyelerini haftada 150 dakikaya çıkardı. Profesör Stubbs, dört aylık araştırma süresi boyunca akıl oyunları, bilişsel testler ve sağlık anketlerindeki performanslarına dayalı olarak katılımcıların zihinsel gelişimlerini ölçtü.

Fiziksel aktiviteyi antrenman rutinlerine dahil eden oyuncular, Romalı şair Juvenalis’in “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” mısrasını doğruladı. Zira çıkan sonuçlar egzersizin en parlak zihinleri bile performanslarını iyileştirerek daha iyi hale getirme gücüne sahip olduğunu gösterdi. 4 aylık süre içerisinde katılımcıların birçoğunun oyun sıralaması yüzde 75 oranında artarken bilişsel işlevinde yüzde 10 oranında artış görüldü. Grup güven seviyeleri yüzde 44 ve konsantrasyon seviyeleri yüzde 33 oranında arttı. Kaygı seviyeleri ise yüzde 43 oranında düştü.

Mayıs – Eylül 2022 tarihleri arasında 20 ülkeden 77 kişinin katıldığı ASICS araştırmasında yer alan oyuncular arasında uluslararası satranç ustası Kassa Korley, üst düzey Mahjong oyuncusu Ryoei Hirano, profesyonel Street Fighter oyuncusu Sherry Nhan ve hafıza oyunu yarışmacısı Ben Pridmore bulunuyor. Oyuncuların her biri egzersiz programının bitiminde bir turnuva veya yarışmaya dahil edildi ve performansları ölçüldü.

Dört oyuncunun deney süreci İngiliz yayıncı ve komedyen Stephen Fry tarafından “Mind Games-The Experiment” adlı Beyond Productions imzalı 75 dakikalık belgeselde anlatıldı. Ortaya çıkan belgesel çalışması, ASICS’in aynı adlı küresel kampanyasının bir parçası olarak geniş kitlelerle buluşturulmak üzere geçtiğimiz günlerde Amazon Prime’da yayınlanmaya başladı.

Görseller: Youtube, ASICS