Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Havadaki Tehlikeli Virüsleri ve Bakterileri Tespit Edebilen Maske

Havadaki Tehlikeli Virüsleri ve Bakterileri Tespit Edebilen Maske

Romanyalı ürün tasarımcısı Burzo Ciprian’ın imzasını taşıyan ödüllü maske Social Mask; havadaki virüs, bakteri varlığının yanı sıra hava kirliliği oranlarını da kullanıcıya anlık olarak bildiriyor.

Pandemiyle birlikte özellikle teknoloji alanından pek çok yeni maske tasarımları geliyor. Isı kullanarak COVID-19’u etkisiz hale getireninden tutun da, UV ışığıyla havayı temizleyenine, hatta ekstra olarak dokuz dilde çeviri yapabilenine kadar çok sayıda örnekle karşılaştık. Öyle ki artık LG gibi teknoloji devleri bile maske üretiyor. Bu defa ise MIT Pandemic Response CoLab #ReimagineMask Challenge’ının kazananı Social Mask var sırada.

Social Mask, semptom göstermeyen taşıyıcıların varlığını kullanıcıya bildiriyor

Social Mask diğer maskelere göre önemli bir fark yaratıyor. Mikro partiküllerin ve mikroorganizmaların kullanıcının solunum sistemine girmesini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda bunların varlığını kullanıcıya bildiriyor. Böylece görünmez düşmanı görünür hale getiriyor ve maske takmış olmaya rağmen yaşanan paranoyaya son veriyor. Dolayısıyla yeni normalde daha bir iç rahatlığıyla sosyalleşmeye imkan tanıyor. Sosyal maske anlamına gelen ismi de tam olarak bu özelliğini anlatıyor. Semptom göstermediği halde virüs taşıyan insanların bulunduğu bir alanda olduğunuzu tespit edebiliyor.

social mask

Romanyalı ürün tasarımcısı Burzo Ciprian’ın imzasını taşıyan maske, veri şeffaflığını esas alıyor ve bu konseptle uyumlu şeffaf bir tasarıma sahip. Kullanıcının soluduğu havayı aktif olarak izleyen bir biyosensör ile birlikte filtreleri de içine alan 3B baskı bir çerçevesi bulunuyor. Maske, hava kalitesi ölçümlerini kullanıcının akıllı telefonuna gönderiyor. Böylece hem tehlikeli virüs ve bakterileri hem de hava kirliliği seviyelerini anlık olarak kullanıcıya raporlamış oluyor.

Polikarbonat çerçevenin yanak bölgesine yerleştirilmiş bir sıcaklık sensörü ile veriler çift taraflı olarak yansıtılıyor. Böylece kullanıcının çevresindeki insanlar da onun sağlık durumuna dair bilgi sahibi oluyor. Dolayısıyla bireysel korumanın yanı sıra toplum açısından da güvenlik sağlamayı hedefliyor. Ateşinizin çıkması durumunda çevrenizi de haberdar etmiş oluyor.

Social Mask, kullanıcının ziyaret ettiği yerlerin bir haritasını oluşturuyor ve kullanıcıya hava kalitesinin ne zaman nasıl olduğuna dair aktif olarak istatistikler sunuyor.

social mask

Görsel: Burzo Ciprian