Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Selfie Çağının Çirkin Güzellik Standartları

Selfie Çağının Çirkin Güzellik Standartları

SHSadler, Schön! dergisi için çektiği Fresh Meat adlı fotoğraf serisinde izleyiciyi güzellik standartlarını hiçe saymaya davet ediyor.

Sosyal medya bir selfie okyanusuna dönüşmüşken, çağın bireyinin kendi suretine olan bu saplantısı sık sık tartışma konusu oluyor. Örneğin David Henry Brown Jr, Resemblage serisindeki hareketli selfie maskeleriyle tüketim toplumuna ayna tutmuştu. M&C Saatchi ve fotoğrafçı Rankin’in ortak projesi Selfie Harm ise fotoğraf düzenleme araçlarının ve selfie kültürünün gençlerin akıl sağlığı üzerindeki etkisini ortaya koymuştu. SHSadler’ın güzellik standartlarıyla oynayan Fresh Meat adlı fotoğraf projesi de yine selfie çılgınlığını etkileyici bir görsellikle analiz ediyor.

Fresh Meat, standartlara meydan okumak için bir kışkırtma

SHSadler adı altında, Los Angeles’da çalışmalarını yürüten Julia SH ve Nic Sadler ikilisi; Fresh Meat ile mevcut güzellik standartlarının çirkinliğini ortaya koyuyor. Fotoğraflar, izleyiciyi insanlık dışı bir hal alan bu standartlarla çarpıcı bir biçimde yüzleştiriyor.

Julia SH ve Nic Sadler, sosyal medyadaki görsel içerik tüketimimize dair güçlü gözlemler yapmış ve Fresh Meat de bu gözlemlerin sonucunda doğmuş. Bu gözlemlere göre, daha önce dergilerdeki modellere uygulanan güzellik standartları ve rötuşlar artık genel olarak sosyal medya kullanıcılarının kendi kendine uyguladığı şeyler haline gelmiş. Fotoğraf düzenleme amaçlı mobil uygulamaların ve filtrelerin kullanıma girmesi de bunu yaygınlaştırdı ikiliye göre.

Fotoğrafçıların hedefi, Fresh Meat ile güzellik standartların tartışılmasını sağlamak. İzleyiciyi güzellik kavramını yeniden değerlendirmeye ve geçerli estetiğe meydan okumaya zorlayan çarpıcı görüntüler ortaya çıkarmak istemişler.

İkili, fotoğrafları, Schön! dergisi için çekmiş. Fotoğraflar, 5 farklı modelle ve yalnızca 1 günde çekilmiş. Makyaj sanatçısı ise Satya Linak.

Görsel: Instagram
Manşet görseli düzenlenmiştir.