Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Gökdelen Şelalesi

Gökdelen Şelalesi

Çin'de inşa edilen Liebian International Building, 108 metrelik şelalesiyle gökdelen mimarisinde fark yaratmayı amaçlıyor.

Çin’in güneybatısında Guiyang’da yer alan Liebian International Building adlı 121 metre yüksekliğindeki gökdelen, 108 metrelik bir şelaleyle birlikte inşa edilmiş. Dünyanın en büyük yapay şelalelerinden biri olarak nitelendirilmesinin yanı sıra bir binada bulunan en uzun şelale.

Ludi Industry Group tarafından inşa edilen bina henüz tamamlanmamış ancak ön cephesindeki şelale yaklaşık 2 yıldır fonksiyonel durumda. Binadaki şelale 4 pompa ile çalışıyor ve bu pompalar suyu yer altındaki tanklardan alıyor. Bu tanklardaki su ise yağmur suyundan oluşuyor.

Şelale, yüksek maliyeti nedeniyle şimdiye kadar yalnızca 6 kez çalıştırılmış

Dezeen’in haberine göre, bina aynı yükseklikteki bir başka gökdelenin de dahil olduğu bir kompleks yapının parçası. Ofisler ve lüks oteller bu binaların içinde yer alacak ve podyum şeklindeki yapı da bir alışveriş merkezine ev sahipliği yapacak.

i News’in haberine göre Ludi Industry Group müdürü Cheng Xiamao, Guiyang’ın dağlarla ve ağaçlarla dolu bir şehir olduğunu belirtmiş. Xiamao, mimarın amacını gökdelenler arasında dahi bu doğa, yeşillik ve su hissini yaratabilmek şeklinde açıklıyor. Yine bu habere göre, saat başı maliyeti 90 sterlin olduğundan, şelale şimdiye kadar yalnızca 6 kez çalıştırılmış.

Bir gökdelen ne kadar güzel olabilir ki?

Liebian International Building, Çin’de son yıllarda patlak veren sıra dışı binalar trendinin bir parçası. Bu trend o kadar ileri gitti ki donuta ya da penise benzeyen tuhaf binalar dahi ortaya çıktı. Hatta Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2014 yılında artık bu tuhaf mimarilere bir son verilmesi için çağrıda bile bulunmuş. Anlaşılan pek işe yaramamış. Tuhaf veya değil, bence insan gökdelen denilen beton ve metal yığınlarını inşa etmeye bir son verse çok daha sağlıklı bir karar olur. Ben herhangi bir gökdelene baktığımda çevreye verdiği müthiş zarardan ve içindeki insanları hapsettiği sağlıksız ve mutsuz yaşamdan başka bir şey göremiyorum. Siz ne dersiniz?

Görsel: YouTube