Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Sadece Bir Başkasının Gözü Sayesinde İzlenebilen Müzik Videosu

Sadece Bir Başkasının Gözü Sayesinde İzlenebilen Müzik Videosu

Kornea nakli konusunda insanları bilinçlendirmek ve zarar görmüş korneanın nasıl hissettirdiğini göstermek isteyen sivil toplum kuruluşu NCUCAI sadece başkasının gözleri sayesinde izlenebilen bir müzik videosu hazırladı.

Kornea nakli, şeffaflığını yitirmiş ya da şekli bozulmuş kornea dokusunun sağlıklı doku ile değiştirilmesi işlemi için yapılmış bir tanım. Dünya genelinde yaklaşık 13 milyon hasta kornea nakli için bekliyor. Arjantin’in organ bağışı alanında önde gelen sivil toplum kuruluşu NCUCAI daha fazla insana ulaşmak ve zarar görmüş korneaya sahip olmanın nasıl hissettirdiği göstermek amacı ile bir kampanya gerçekleştirdi.

Müzik videosu telefonun kamerasını başkasını gözüne tutunca netleşiyor

Kornea bağışlarını teşvik etmek için hazırlanan kampanya Wunderman Thompson Argentina imzası taşıyor. Sony ve Arjantinli Dante Spinetta ile gerçekleştirilen iş birliği sonrası yalnızca başka bir kişinin gözü sayesinde izlenebilen bir müzik videosu hazırlandı. Telefon üzerinden deneyimlenebilen kampanyada throughyoureyes.site sitesine giren kullanıcılar burada yer alan QR kodu okuttuktan sonra müzik videosuna yönlendiriliyor. Dante Spinetta’nın parçası başladığı andan itibaren telefonun kamerasını bir başkasının gözlerine tutan kullanıcılar videoyu izleyebiliyor.

Kamera gözlerden çekildiğinde ise video bulanıklaşıyor. NCUCAI böylelikle korneanın görevini de anlatmış oluyor. Korneanın işlevini yerine getirmesi için pürüzsüz olması gerekiyor. Aksi durumda görmede bulanıklaşama yaşanıyor. Kişi doygun renkler ve gölgeler görüyor.

Instagram filtresi sayesinde zarar görmüş korneanın görmeyi nasıl etkilediği aktarılıyor

Ajans kornea bekleyenlerin karşılaştıkları zorlukları ve bağış yamanın önemini teknolojiyi kullanarak sanatsal bir yöntemle gösteriyor. Bulanık ve net olmayan görüntüler için Instagram filtreleri tasarlayan Tokyyto ile birlikte çalışıldı. Birçok Instagram filtresi tasarımına sahip Tokyyto projede yer alarak mesajın yayılmasına da katkı sağladı. Yaklaşık bir milyon takipçisiyle de filtreyi paylaştı. Mesajın yayılmasına katkı sağlamak isteyenler filtreyi #XTUSOJOS etiketi ile birlikte kullanarak paylaşıyor.

Wunderman Thompson Argentina CCO’su Dany Minaker ve Patan Tarazaga empatiyi yaratıcı bir şekilde göstermek istediklerini söylüyor. Bu yüzden sadece başka birinin yardımı ile çalışan etkileşimli bir kampanya hazırladıklarını aktarıyor

Künye

Müşteri: NCUCAI, Sony Music Argentina
Ajans: Wunderman Thompson, Argentina
CCO: Dany Minaker, Patan Tarazaga
Yaratıcı Yönetmen: Juan Ignacio Calvo, Matias Martty
Metin Yazarı: Nicolas de Michele
Sanat Yönetmeni: Francisco Cerutti
Tasarım: Federico Alfonso
Teknoloji Direktörü: Mercedes Aizawa
Teknik Lider: Javier Corra
Geliştirici: Pablo Mendoza
Proje Yönetim Başkanı: Barbara Laffue
Proje Müdürü: Julian Leonetti
Prodüksiyon Şirketi: The Movement
Yönetmen: Renderpanic
İdari Yapımcı: Juan Manuel Cuervo
Instagram Filtre Tasarımı: Tomas Tokyyto Posse
PR Ajansı: Adver PR

Görsel: YouTube