Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Portekiz, Yollarını Otonom Araçların Deneme Sürüşlerine Açıyor [Web Summit 2016]

Portekiz Başbakanı António Costa, Web Summit'in açılış akşamında yeni otonom araç platformlarını ve yasal düzenlemeleri paylaştı.

Web Summit, 7 Kasım akşamı kurucusu Paddy Cosgrave’in açılış konuşmasıyla Lizbon’da başladı. Cosgrave etkinliğe katılanlara hoş geldiniz, dedikten sonra Portekiz Başbakanı António Costa sahneye çıktı ve kendi kendine gidebilen araçlar için yeni gelişmelerini paylaştı.

Otonom otomobiller üzerinde yapılan düzenlemeler ve trafiğe çıkma kısıtlamaları nedeniyle teknoloji geliştiriciler test sürüşlerini kısıtlı değişkenlerle sürdürüyor. Portekiz hükümeti, 2017’den başlayarak tüm yollarını otonom araçların test sürüşüne açmaya hazırlanıyor. Yapılan düzenlemeyle mümkün hale gelen bu gelişmenin nihai amacı ise otonom araçların gerçek yaşama dahil olarak tamamen güvenli bir şekilde binlerce kilometre yol alabilmesi.


Oturumdan öne çıkan bir diğer gelişme ise CEiiA (Portekiz Mühendislik ve Ürün Geliştirme Merkezi) 10 şirket ve üniversite ile birlikte çalışarak yol paylaşım odaklı otonom otomobilleri BE’nin geliştirme sürecinin başladığı haberiydi. BE, istenildiği an hizmete hazır olan ve yolcusunu istediği yere götüren bir otonom ulaşım teknolojisi.

Açık bir platform olarak kurgulanan BE, taksi ve kurye hizmeti gibi ulaşım odaklı talebe alternatif olarak geliştirilen elektrikli otomobil projesi. Kendi kendini temizleyen ve her kullanımda ferah bir deneyim sunmayı amaçlayan BE, açık bir platform olarak geliştiriliyor. Böylece yazılım geliştiriciler BE platformunu kullanarak kendi yazılımı yayınlayıp otonom araçların gelişimine katkı sağlayabilecek. Projenin 2019’da yollarda olması hedefleniyor.

Görsel: Basın bülteni, Startup Lisboa

REKLAM