Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Plastik Bebeklerden İnsan Heykelleri

Plastik Bebeklerden İnsan Heykelleri

Heykeltıraş Freya Jobbins, çocukların artık oynamadığı ve bir köşeye attığı oyuncak bebeklerden insan figüründe heykeller yaratıyor.

Profesyonel kariyerine polis memuru olarak başlayan Freya Jobbins, bu görevin eğlenceden uzak ve kendine uygun olmadığına karar verdi. Jobbins, 2004 yılında heykel yapmayı öğrenmek için kurslara katılmaya başladı. Bu karar, sanatçı için yeni kapılar açılmasını sağladı ve Jobbins’in en ünlü projesi böylece yavaş yavaş şekillenmeye başladı.

Avustalya merkezli sanatçı, kendine “plastik cerrah” ismini vermiş. Hayır, o aynı zamanda bir doktor değil. Bu isim, Jobbins’in atılan oyuncak bebekleri yeniden değerlendirdiği, onlarca parçayı birleştirerek yarattığı kendine özgü plastik heykel projesinden geliyor.

Sanatçı, plastik oyuncak bebekleri farklı şekillerde birleştirerek insan figüründe büstler ve heykeller oluşturuyor. Dokunulabilir bir objeyi ironik bir biçimde sanat eseri haline getirip dokunulmaz kılmak Jobbins’in en çok sevdiği şeylerden biri. Alışılmışın dışında bir görüntüye sahip olan heykeller hakkında yorum yapmak gerekirse biraz ürkütücü, harika ya da her ikisinin karışımı diyebiliriz.

Görsel: Freya Jobbins