Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Modern Bir Medya Şirketi Yaratmanın Püf Noktaları [SXSW 2016]

Amerika'nın en ünlü medya şirketlerinden Vox Media'nın başkanı ve CEO'su Jim Bankoff, CNBC'den Julia Boorstin'in sorularını cevapladı.

Akbank ve Bigumigu dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive'den bildiriyor.
SXSW haberlerinin tümü için tıklayın..

Geçtiğimiz günlerde BuzzFeed Pazarlama Sorumlusu Frank Cooper bir oturumda yer almış ve medya şirketlerinin geleceğine dair önemli açıklamalarda bulunmuştu. Amerika’nın en ünlü medya şirketlerinden Vox Media‘nın başkanı ve CEO’su Jim Bankoff da yine medya şirketlerini ve çalışanlarını ilgilendiren bir konuşma yaptı. Jim Bankoff da tıpkı Frank Cooper gibi medya şirketlerinin var olabilmeleri için insan odaklı iletişim yapmaları gerektiğinden söz etti.


Dijital medyanın samimi bir ortam olduğundan bahseden Bankoff, marka yaratmanın önce kimlik yaratmaktan geçtiğine değindi. Sonuçta hikaye anlatıcılığı her zaman kendisine izleyici/dinleyici bulabilir, ancak bunu yapabilmek için önce elinizde bir hikaye olması gerekir. Bankoff’a göre de hikaye anlatıcılığı konu ne olursa olsun çalışan bir yöntem, ancak aynı şekilde hangi platformda ne şekilde yer aldığınız da çok önemli. Veriyi merkeze koymayıp veriden faydalanan iletişim biçimleri modern medya şirketleri için uygun bir dil yapısı olarak görülüyor.


Medya şirketlerinin en büyük hedefinin nitelikli iş çıkarmak olması gerektiğini hatırlatan ünlü iş adamı, Vox Media’nın başarı formülünün teknoloji, yetenek ve kültür olduğunu ifade etti. Frank Cooper da, başarılı şirketlerin matematiğini ele alırken, benzer unsurları içeren bir tabloyu sunumunda paylaşmıştı.

Facebook ve Snapchat’ten bahsederken aslında mobilden bahsettiğimizin altığı çizen Bankoff, mobil uygulamaların yeni internet siteleri olduğunu dile getirdi. Ancak buradaki handikap, uygulamaların yatay olarak yayılması ve büyümesi, bu yüzden de içinde kullanıcıyla bir araya gelememe ihtimalini barındırması.


Medya yöneticileri için iki basit kuralı da paylaşan Bankoff, orijinal olunmasını ve tecrübe edinmek için gereken cefanın çekilmesini tavsiye ediyor.


MTV’ye referans vererek konuşmasını sürdüren Vox Media başkanı, gençliğin olmadığı bir platformda gençlik kanalı olmanın ne kadar zor olduğunu belirterek gelen bir soruyu cevapladı.

Görsel; SXSW

REKLAM