Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Robotlar, Yapay Zeka Ve Toplumsal İlişkiler [SXSW 2016]

Rethink Robotics'in kurucusu Rodney Brooks, robotların ilk aşamada Uber ve Lyft sürücülerini işinden edeceğini ve yaşlı bakım sektörünün genişleyeceğini öngörüyor.

Akbank ve Bigumigu dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive'den bildiriyor.
SXSW haberlerinin tümü için tıklayın..

Gelişmiş robot teknolojileri üzerine çalışan Rethink Robotics‘in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Rodney Brooks, SXSW 2016’da robot ve yapay zeka teknolojileri hakındaki öngörülerini ve analizlerini paylaştı. Günümüzde teknolojinin ve makineleşmenin sonuçlarına baktığımızda Uber ve Lyft gibi girişimlerin taksi ve limuzin sürücüsülerini işin ettiği önermesi oldukça yaygın bir görüş. Robotlar geliştiğinde ve otonom araçlar son kullanıcıya yönelik piyasaya çıkmaya başladığında, Uber ve Lyft gibi modellerin de geçerliliği sorgulanabilir hale gelecek.

The New Yorker editörü Nicholas Thompson‘ın soruları ve yorumlarıyla zenginleşen panelin temel önermeleri arasında robotların yakın gelecekte bizi işimizden etmeyeceği görüşü yer alıyordu. SXSW gibi etkinliklere katılabilecek yetkinliğe gelmiş nitelikli bireylerin robotlar tarafından kolayca iş gücünün dışına çıkarılmayacağını söyledi. Robotların yaratabileceği artı değer henüz nitelikli çalışanların üzerine geçemiyor ve bu nedenle de robotlar destekleyici pozisyonlarda yer alırken yapay zekanın bu açığı kapatması bekleniyor.


Robotların yükselişi; bilim kurgu filmlerindeki, distopik evrenlerdeki veya Bill Gates, Elon Musk veya Stephen Hawking gibi çağımızın dahileri tarafından yapılan uyarıların aksine Rodney Brooksbu sıçramanın bir anda gerçekleşmeyeceğine inanıyor. Hatta öyle ki, bizim jenerasyonun bunu yakalaması biraz zorken şu an tek haneli yaşlarında olanların bunu görebilmesi bir ihtimal.

MIT Artificial Intelligence Lab (MIT Yapay Zeka Laboratuvarı) bölümünün eski yöneticisi olan Rodney Brooks, 1977’de Avustralya’dan ABD’ye geldiğinde mobil robot üreticisi kimliğine sahip 3 şirket vardı. Ve o günden bugüne yerleri süpürmekle yükümlü olan iRobot‘un Roomba modelinden toplam 16 milyon satıldı.

Robotik ve yapay zeka teknolojilerinin yokuş aşağı gelişen sektörler olduğunun altını çizen Brooks, yerleri silen bu robotların zaman içinde yaşlılara bakıcılık yapan asistanlara dönüşeceğini söylüyor. Robotların belirli bir işi yapmak üzere geliştirildiğini göz önüne alırsak, en büyük fayda da çeşitli sebeplerden ötürü bazı işlemleri diğer insanlar kadar kolay yapamayan insanlarla birlikte açığa çıkacak. Otonom araçlar, yaşlıların veya engellilerin mobilite sorununa çözüm sunacak.


Oturumun sonunda ise geçmişte yaşadığımız endişelerden yola çıkarak geleceğe ışık tutan Brooks, 1980’lerde ATM’lerin piyasaya çıkışıyla birlikte banka çalışanlarının işsiz kalacağı düşünülüyordu. Oysa bankacılık robotlaşmadı, aksine eskisinden daha çok banka çalışanı istihdam etti.


Görsel; Rethink Robotics

REKLAM