Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Yıldızı Parlayan Yeni Medya Markaları [SXSW 2015]

Refinery29, Vox ve Mashable temsilcileriyle yeni medya markaları üzerine bir sohbet.

Akbank ve Bigumigu dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive'den bildiriyor.
SXSW haberlerinin tümü için tıklayın..

Advertising Age’den Michael Sebastian’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele Mashable‘dan Stacy Martinet, Vox Media‘dan Jonathan Hunt ve Refinery29‘dan Patrick Yee katıldı. Üç panelist de kendi organizasyonlarındaki en yüksek pazarlama yöneticisi.

Sebastian, oturum boyunca panelistleri bol bol sıkıştırdı. Daha ilk sorusunda Mashable’ın The Guardian’dan yönetici transfer etmesini sorarken, “Ne oldu? 1-2 yıl önce internet mimleri yazan site bundan sonra Pulitzer mi almaya çalışacak?” demesi, Stacy Martinet’i birazcık rahatsız etmiş gibiydi. Martinet soruyu iyi savuşturdu: Mashable dijital değişimle birlikte büyüdü, şimdi de her türden içeriğe yer veriyor.

Panelde temsil edilen 3 medya şirketi de son 2 yılda ciddi yatırımlar almış durumda. 2005 yılında kurulan moda sitesi Refinery29 bugüne kadar 30 milyon dolar yatırım toplamış. Vox’un 110 milyon dolar, Mashable’ınsa 31 milyon dolar fonlandığı biliniyor. 3 şirket de şu anda kârlı durumda olduklarını belirtirken ne kadar kârlı olduklarını tam olarak açıklamadılar.


Görsel: Murathan Varol, Bigumigu

Yeni medya şirketlerinin gelir modelleriyse eski medya şirketlerinden çok farklı görünmüyor. 3 marka da reklam geliriyle para kazanıyor. Tabii reklam modelleri eski medyanınkilerden farklılıklar taşıyor. Native, yani yerleşik reklam uygulamaları (marka adına yazılmış yazılar, marka sponsorluğunda yazılmuş yazılar, vb) bu medya organlarında display reklamlardan daha önemli yer tutuyor.

Video yeni medya devleri için en önemli odak noktalarından birisi. Mashable’dan Martinet bunu “6 saniye ve 2,5 dakika arasındaki tüm süreler” diye açıkladığı “short form video” (kısa format video) diye tanımlıyor.

Tüm internet sitelerinin trafiğinin ciddi oranda Facebook’a bağımlı olmaya başladığı günümüzde bu 3 markanın bu nedenle stratejik olarak bir B planı yapıp yapmadığı sorulduğunda Vox’tan Hunt, trafiklerinin sadece 4’te 1’inin Facebook’tan geldiğini ve bu nedenle kendilerini Facebook’a bağımlı hissetmediklerini söyledi. Martinet de sosyal medyada her yerden; hatta Google Plus’tan bile trafik aldıklarını, bu nedenle Facebook’a dair özel bir planları olmadığını söyledi. Sebastian’ın “Facebook’la reklam geliri üzerine görüşme yaptınız mı?” sorusuna ise 3 panelist de sessiz kalarak bir anlamda “evet” demiş oldular.

Manşet görseli: sxsw.com

REKLAM