Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Meditasyona Farkındalık Katacak Ürün: Blooming

Meditasyona Farkındalık Katacak Ürün: Blooming

Kanadalı girişim Interaxon'un geliştirdiği Blooming, stres seviyenizi ölçüyor ve meditasyona hazır olup olmadığınızı kontrol ediyor.

Stres, modern insanın en büyük sorunlarından biri. Kişisel çözümlerin yolu yogaya, mini tatillere, yeni hobilere vs. çıkıyor. Ancak konu şirket çalışanlarına gelince verimlilik düşüyor, hatalar yapılıyor ve sonuç olarak da firmalar bu yüzden binlerce lira kaybedebiliyor.

Strese karşı en etkili yöntemlerden biri meditasyon ama meditasyon yapmak her ne kadar kolay gibi görünse de hiç de öyle değil. Bu yüzden Budistler “meditasyon yapmak” yerine “meditasyon pratiği” ifadesini kullanırlar. Çünkü meditasyon yapıp bitirilen ve tik atılan bir etkinlikten çok, sürekli daha iyisinin peşinden gidebileceğiniz bir pratiktir.

Zihindeki stres ve düşünce akışını durdurmanın ya da yönlendirmenin büyük bir disipline dayandığını bilen ve daha önce beyin dalgalarını ölçebilen bir arabirim cihazı olan Muse‘u yaratan Kanadalı girişim Interaxon, Blooming adlı ürünü geliştirdi. Bu ürün, mobil cihazlar kullanarak kendimizi meditasyona hazır hale getirebilmemizi sağlıyor. Kafaya Muse ile bant şeklinde takılarak ve stres monitörü üzerinden kullanılabilen Blooming, aslında sadece teknoloji destekli farkındalık meditasyonu hizmeti sunuyor.

Blooming’den faydalanan kullanıcı, beyindeki titreşimlere karşı hassas olan bant sayesinde stres seviyesini telefonunun ekranında görebiliyor, böylece zihin akışını kontrol altında tutabiliyor. Stres seviyesinin görselleştirildiği noktada ise gruplar arası paylaşım yapılabiliyor.

Daha önce beyin dalgalarını Bluetooth ile telefona yönlendirebilen Muse ile ilgili bir röportaj yaptığımız Interaxon girişimi, akıllı telefon uygulaması, kişisel koçluk ve kullanıcı odaklı toplum ile izleme teknolojisini birleştirerek, liderler ve işletmelere sağlıklı yaşam programları sunuyor. 330,000 dolar kaynak elde eden Blooming, kullanıcıların ifadelerine göre gündelik hayata olumlu etkide bulunuyor.

Görsel: Blooming