Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Spotify’dan Para ile Çalışmayan Müzik Kutusu [SXSW 2016]

Müzik dinleme alışkanlığımızı değiştiren Spotify, yeniden icat ettiği müzik kutusuyla, sadece tişörtümüzde adı geçen grubun şarkısını çalıyor.

Akbank ve Bigumigu dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive'den bildiriyor.
SXSW haberlerinin tümü için tıklayın..

Gerçek müzik tutkunları bilir, müzik dinlemek gündelik hayatın basit bir parçası değil başlı başına bir iştir. Zaman ayırmak gerekir, araştırma ve doymak bilmez bir kulak da peşinden gelir. Bazı şarkıcılar ailemizin bir parçası gibidir, birçok grup yer alır anılarımızda. O parça o ana kodlanır ve her çaldığında o an tekrar tekrar geri çağrılır.

Müzik grubu hayranları da toplum içinde toplum gibidir. Aralarında bir dayanışma ve tıpkı aynı kültürü payalaşan milletler gibi ortak tarih bilinci vardır. Zaten bu yüzden grupların felsefeleri benimsenir, isimlerinin dövmeleri yapılır, stilleri yaşatılır ve elbette logolu tişörtleri giyilir.

Artık çoğumuzun müzik dinleme alışkanlığını değiştirmiş olan Spotify, müzikle ilgili yaratıcı projeler geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz Eylül ayında, HTC iş birliğiyle çektiğiniz selfie’ye göre müzik yayını yapan Spotify, SXSW’te müzik kutusunu (Jukebox) yeniden icat ettiği projesini duyurdu. Bu yeni müzik kutusu para kabul etmiyor. İstediğiniz parçayı çalabilmek için sevdiğiniz grubun tişörtünü giymiş olmanız gerekiyor. Müzik kutusunun önüne gelip tişörtünüzdeki grubun logosunu tarattıktan sonra gruba ait şarkıyı dinlemeye başlayabilirsiniz. Dans etmek, kafa sallamak ya da sadece ritim tutmak ise size kalmış.

Görsel: Youtube

REKLAM