Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Maximum Mobil’den Hayatı Kolaylaştıran Hareketler

Maximum Mobil’den Hayatı Kolaylaştıran Hareketler

Maximum Mobil uygulamasının reklamlarında hikaye anlatıcı ipin ucunu biraz kaçırıyor ve bizlerin konuyu dağıttığını düşünmemizi istiyor.

Hikaye yazmak denge işi. Önce yazacağınız hikayeyi düşünürsünüz. Hatta uzunca bir süre düşünürsünüz. Düşünme aşamasında giriş, gelişme ve sonuç şekillenir kafalarda, notlar alınır ve sonra geçilir yazının başına. Yazılır da yazılır. Bu yazma sürecinde bazen bitirince döner ve yazıyı okursunuz. Bazı şeyleri atarsınız yazıdan bazı şeyleri düzeltirsiniz. Hikayeyi zayıflatırlar çünkü onlar. En son final haline kavuşturup o yazıyı kapatırsınız. Maximum Kart yeni reklam filmlerinde hikaye yazmayı temel alıyor ama bizleri sürprizli bir sonla şaşırtmayı da ihmal etmiyor.

Kestik! Hayatı Kolaylaştırıyoruz!

Maximum Mobil’in özelliklerinin her birini birer filmle anlattıkları yeni reklam serisinin ilki “Kodlar ve Kalpler” isimli bir film. Bu filmde dünyayı kurtarmayı hedefleyen genç bir adam görüyoruz. Esas karakterimiz bilgisayar başında işi başından aşkın bir şekilde uğraşıyor da uğraşıyor. Yüzüp yüzüp kuyruğuna geliyor ve geri sayım esnasında telefonuna bir mesaj bildirimi düşüyor. Macera olarak ilerleyen reklam filmine bir anda ufak bir gerilim ekleniyor. Meğerse kız arkadaşıymış ve bir şeyler için ona kızıyormuş. Hep beraber rahatlıyoruz mesaj dünyayı kurtarmayı değil sadece hikayeyi bölmüş diyoruz. Sonrasında hikaye bölünmeye devam ediyor çünkü ana karakter dünyayı kurtarmayı kenara atıp Maximum Mobil’den Cinemaximum bileti alıyor. Ve tam “aa, hikayeyi böldüler” derken reklamın sonunda reklamın bize notu çıkıyor: “Bazı şeyler hikayeyi zayıflatır ama hayatınızı kolaylaştırır.” Evet, belki Maximum Mobil o reklamın içerisine yanlış bir ürün yerleştirme gibi giriyor ama güzel bir mesajla gönlümüzü alıveriyor hemen.

Diğer film Karanlığın Gölgesinde de aynı mantıkta. Bu sefer hikaye bir şatoda yaşayan bir çiftin üzerinden anlatılıyor. Hikaye Agatha Christie yazmış gibi ilerlerken ve bizler “katil uşak mı olacak yoksa” diye düşünürken bir anda yine yanlış bir ürün yerleştirme gibi Maximum Mobil çıkıyor karşımıza. Oradan faturalar ödeniyor mesajı veriliyor esprili bir dille ve yine ana mesaja bağlanıyor reklam.

Reklamlar internet için uzun ama kendini izletecek bir formatta. Hikayeyi merak ediyorsunuz ve Maximum Mobil araya girdikten sonra kapanışı daha kısa bir sürede yaptıkları için hikayenin nasıl bağlandığınızı ilginizi yitirmeden görüyorsunuz. Ayrıca hikayeyi izlerken dış sesin anlatması da hoş bir reklam tarzı.

Görsel: YouTube