Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Maraş Depremleri İngiltere’de Olsaydı?

Maraş Depremleri İngiltere’de Olsaydı?

BM Kriz Yardım Fonu, yapay zekâ yardımıyla Maraş depremlerinin İngiltere'de gerçekleşmesi halinde ortaya çıkacak manzaraları gözler önüne serdi.

Türkiye ve Suriye’ye etkileyen depremlerin ardından Birleşmiş Milletler Kriz Yardım Fonu (UN Crisis Relief Fund), yaşananları olabildiğince gündemde tutabilmek için Londra merkezli yaratıcı ajans Hjinks Collective iş birliğiyle çarpıcı bir çalışmaya imza attı. BM Kriz Yardım Fonu için Hjinks Collective tarafından yapay zekâ kullanılarak hazırlanan kampanya görselleri, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta arka arkaya gerçekleşen son derece yıkıcı iki depremin İngiltere’de gerçekleşmesi halinde ortaya çıkacak manzaraları gözler önüne seriyor.


‘AI Aid’ adlı çalışmanın sonucunda ortaya çıkan görsellerde, Richter ölçeğine göre 7,8’e ulaşan bir depremin İngiltere’de yaratacağı olası tahribat son derece gerçekçi bir şekilde gösteriliyor. Yapay zekânın oluşturduğu görüntülerde Trafalgar Meydanı, Piccadilly Circus, St Paul Katedrali, Manchester John Rylands Kütüphanesi ve The Birmingham Bull Ring gibi mekanlar deprem sonrasındaki yıkılmış halleriyle canlandırılıyor.

BM için gerçekleştirdikleri çalışma ile deprem felaketinin haber akışında kaybolmasını önleyerek daha uzun süre gündemde kalmasını sağlamak istediklerini belirten Hijinks’in kurucusu ve kreatif direktörü Tamryn Kerr, “Yapay zekânın özellikle yaratıcı endüstriler üzerindeki etkisi hakkında çok fazla olumsuz haber var. Ancak üretken yapay zekâ, insani bir krizin haberlerde yer almasına ve hatta yardım için daha fazla bağış yapılmasına yardımcı olabilir.” diyor.

Yapay zekâ tarafından hazırlanan ve deprem felaketinin İngiltere’de gerçekleşmesi halinde ortaya çıkacak görüntülere aşağıdan göz atabilirsiniz:

Görseller: The Drum, Campaign