Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Kozmophone Pikap Deneyimine Hologram Katıyor

Kozmophone Pikap Deneyimine Hologram Katıyor

Arcateliers'in tasarladığı Kozmophone, analog cihazların estetiğini ve çağdaş teknolojinin işlevlerini birleştirerek farklı bir müzik dinleme deneyimi sunuyor.

Teknoloji son sürat ilerlese de pikaplara olan bağlılık azalmıyor. Hatta teknolojinin dokunuşlarıyla pikaplar şekil değiştiriyor ve nefis tasarımlar ortaya çıkıyor. Ağacın yaş halkalarıyla plak arasındaki benzerliğe vurgu yapan pikap Barky, kendin yap pikap Spinbox, plak çalan tekerlek Wheel, plakları havada döndürebilen pikap MAG-LEV Audio ve akıllı telefonla çalışabilen Yves Behar imzalı taşınabilir pikap LOVE çağdaş pikap örnekleri arasında. Şimdi de holografik ve Bluetooth’lu pikap Kozmophone ile nostalji ve günümüz teknolojisi aynı tasarımda bir araya getiriyor.

Kozmophone, pikapla müzik dinleme deneyiminden vazgeçemeyenler ve analogun sıcak görünümünü sevenler için biçilmiş kaftan. Gramofon esintili bir görünümü var. Kablosuz şarjın yanı sıra müziğe eşlik eden görsellerle teknolojiyi de işin içine katıyor ve çağdaş bir deneyim sunuyor. Minyatür bir holografik projektöre sahip olan pikap, aslında yakın geçmişte Winamp’ta müzik dinlediğimiz ve oradaki grafiklerin akışını hayranlıkla izlediğimiz günleri anımsatıyor.

Kulaklık girişi ve çevrimiçi platformlarla bağlantı

35-45 RPM dönüş hızına sahip kayışlı Pikap; Audio Technica AT 91 kartuş ve titreşim azaltan sönümleyici ile donatılmış. Pikap kolu ise tamamen ayarlanabilir özellikte. Pikaptaki huni Thomas Edison tarafından 1877’de icat edilen gramofonun o ilk dönemlerde sahip olduğu klasik estetiği yansıtıyor. Ancak bu defa harici bir hoparlör işlevine sahip. Bu huniyi yanınıza taşıyarak hareket özgürlüğüne sahip olabiliyor ve her zaman müziğe yakın olabiliyorsunuz. Ayrıca 360 derece dönebiliyor. Müziğinizi tek başınıza dinlemek istediğiniz anlar için kulaklık girişi de eklenmiş. Bir bonus özelliği daha var ki o da akıllı telefonunuzu kablosuz olarak şarj edebiliyor olması. Bluetooth 4.2 özelliği ile Spotify gibi çevrimiçi platformlardan müziği Kozmophone’a aktarabiliyorsunuz. Anlayacağınız, Kozmophone kelimenin tam anlamıyla retro ve modern arasında köprü kuran bir tasarım.

Kozmophone, Pikapla Müzik Dinleme Deneyimine Hologram Katıyor

Hologram görüntüleri çok küçük ve biraz daha geliştirilmeye ihtiyacı var gibi görünüyor bence. Ancak şu an için de alt aydınlatmalarla birlikte hoş bir ambiyans ve aydınlatma işlevi sunuyor. Müzikle uyumlu şekilde hareket eden bu görüntüler (örneğin uçan bir kelebek ya da dans eden bir figür) için bir hologram kütüphanesi oluşturulmuş.

Kozmophone, Pikapla Müzik Dinleme Deneyimine Hologram Katıyor

Şikagolu müzik tutkunu tasarımcılardan oluşan Arcateliers ekibinin tasarladığı pikap; siyah, beyaz, kırmızı, yeşil, sarı ve altın renk seçenekleriyle sunulmuş. Kozmophone, Kickstarter’daki destek kampanyasını %519 fonlanarak büyük bir başarıyla tamamlamış.

Görsel: Kickstarter