Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Kadınlar İçin Sokaktaki Şiddete Karşı Sokaktan Bir Çözüm

Kadınlar İçin Sokaktaki Şiddete Karşı Sokaktan Bir Çözüm

Tracking Systems de Mexica, StreetGuard projesi ile otomobillerin alarmlarını kadınları koruyan bir güvenlik ağına dönüştürüyor.

Meksika, kadına karşı şiddette dünyanın en yüksek oranına sahip ülkesi. Her 24 saat içerisinde kadına yönelik 81 suç işleniyor. Kapkaç, pedofili, tecavüz, cinayet, saldırı, insan kaçakçılığı, kaçırma… Bunların ise sadece %6’sı otoritelere bildiriliyor. Bu acı tablonun gün yüzüne çıkmamasından rahatsız olan da çok. Bunlardan biri de Meksika’nın en büyük otomobil güvenlik teknolojileri firması olan Tracking Systems de Mexico. Markanın bu konuyla ilgili geliştirdiği “StreetGuard” projesi otomobil alarmlarını kullanarak hem soruna pratik bir çözüm getiriyor, hem de konuyu gündeme taşıyor.

Ogilvy Mexico iş birliğiyle gerçekleştirilen “StreetGuard” projesi, halihazırda sokaklarda var olan bir şeyi kadınlara yönelik bir güvenlik gücüne dönüştürüyor: Otomobiller. Bunu da üç farklı yaş grubu için farklı tasarımlarda hazırlanmış minik bir cihaz ve otomobillerin kapılarına yerleştirilen sensörler aracılığıyla yapıyor. Kadınların yanlarında taşıdığı anahtarlık boyutundaki bu cihaz, acil bir durum olduğunda butona basılarak aktive ediliyor. Yaydığı radyo frekans dalgası sayesinde de 25 metre içerisindeki tüm otomobillerin alarmları devreye giriyor.

streetguard_trackingsystems de mexico_ogilvy mexico_meksika_bigumigu_

streetguard_tracking systems de mexico_ogilvy mexico_meksika_bigumigu_

Kadınları Koruyan Güvenlik Ağı

Sokakta park etmiş durumdaki otomobilleri kadınlar için bir güvenlik ağına çeviren sistem, bu sayede bir kadının tehlike sezdiği anda kolaylıkla yardım isteyebilmesini ve tehlikeyi uzaklaştırabilmesini sağlıyor. Cihaz, tek başına çalıştığından otomobilin iç aksamlarını hiçbir şekilde etkilemiyor. Sadece var olan bir özelliği, hayat kurtarmak için ihtiyaç anında devreye sokuyor.

Kampanya filmi, “StreetGuard” sisteminin nasıl çalıştığını detaylarıyla açıklıyor. Sorunun ve çözümünün hep sokaklarda olduğunu vurgulayan film; en sonunda bunu görebileceğimizi vurguluyor. Önemli bir sorun için önemli ve etkili bir çözüm sunan proje; başarıya ulaşınca Meksika hükümeti bunu başka şehirlerde de devreye almak için çalışmalara başlamış bile.

Künye:

Reklamveren: Tracking Systems de Mexico
Reklam Ajansı: Ogilvy Mexico

Görsel: Vimeo