Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

JR’ın İstanbul’da Yaptığı Muralların Hikayesi Kısa Film Oldu

JR’ın İstanbul’da Yaptığı Muralların Hikayesi Kısa Film Oldu

JR'ın dünyanın pek çok şehrini kapsayan projesi Wrinkles of the City'nin İstanbul ayağında yer alan yaşlılar ve hikayeleri kısa film olarak karşımızda.

Fransız sokak sanatçısı JR, geçtiğimiz yıl İstanbul’a gelerek Fatih semtindeki birçok duvara murallar yapmıştı. Yaşlıların portresinden oluşan proje, kimi zaman duvarları kimi zaman camları bünyesine dahil ederek şehirleri anılarla taçlandırmıştı.

Havana, Berlin, Los Angeles gibi dünyanın pek çok fakrlı noktasını Wrinkles of the City projesine dahil eden sanatçı, şehirlerin hikayelerinin orada yaşayan insanlardan çıktığına inanıyor. Hatta öyle ki o şehrin yaşlıları gerçek değeri yaratanlar oluyor. Bu düşünceyle yola çıkan Wrinkles of the City, İstanbul’u da ziyaret etmiş ve şehrin yaşlıların anılarını duvarlara yansıtmıştı.

Haziran ayında bir eserin de üzerinin boyanmasıyla tartışma yaratan projenin kısa filmi de Mart ayında yayınlandı. JR’ın röportaj yaparak, ziyaret ederek tanıdığı İstanbul büyüklerini, onların bakış açısını ve yaşam öykülerini öğreniyoruz. Ve Wrinkles of the City’de nasıl yer aldıklarını da böylece anlıyoruz.

Görsel: Vimeo, JR