Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Japon Takumi Ustalığını Anlatan 60 Bin Saatlik Belgesel

Japon Takumi Ustalığını Anlatan 60 Bin Saatlik Belgesel

Lexus, Japonların bir işte usta olmak için harcadığı emeği anlatan "Takumi – A 60,000-Hour Story on the Survival of Human Craft" adlı bir belgesel hazırladı.

Takumi – A 60,000-Hour Story on the Survival of Human Craft, ustalığın dijital ortamlarda biyografi bölümünde kısa bir yazıyla belirlendiği teknoloji çağında, usta sanatçı olmanın ne kadar emek gerektiğini gerçek zamanlı olarak anlatıyor. Bir işte uzmanlaşmak için 10 bin saat gerekli iken Takumi ustaları için bu süreç 60 bin saati buluyor. Japon Lexus firması ve The & Partnership Londra ajansının ortaklaşa yürüttüğü çalışma şimdiye kadarki en uzun belgesel olma iddiasını taşıyor. 4 Japon el sanatı ustasının, “Takumi” ustalık statüsü kazanmak için  günde 8 saat toplamda 30 sene süren çalışma hayatlarını anlatıyor.

Takumi – A 60,000-Hour Story on the Survival of Human Craft belgeselinin bir kısmı New York Film Festivali’nde gösterildi. Belgeseli 24 saat aralıksız izlemek isteseniz bile, 2.500 gün, yani ortalama 7 seneye ihtiyacınız var. Dolayısıyla bütün belgeseli izlemek pek olası gözükmüyor. Belgeselin 54 dakikalık düzenlenmiş haliyle gösterimi 19 Mart tarihinde Amozon Prime’da  yapılacak.

Takumi ustalarının en değerli araçları elleri

Eski İngiliz Müzesi direktörü Neil Macgregor tarafından hikayeleştirilen belgeselin yönetmeni ise bir dönem Chef’s Table programının da yönetmeliğini yapan Clay Jeter. Belgeselde; Miyadaiku marangozluk ustası olan, 67 yaşındaki Shigeo Kiuchi, Kyoto’da 2 Michelin yıldızlı restaurantı bulunan şef Hisato Nakahigashi, Japonlara özgü kağıt kesimi, Kirie, yapan 37 yaşındaki usta Nahoko Kojima ve Lexus firmasında 32 yıl boyunca çalışan, üretim hattında denetleme yapan Takumi ustası derecesine ulaşmış Katsuaki Suganuma bulunuyor.

Belgeselin ana teması, teknolojinin ve yapay zekanın hızla geliştiği ve insan yapımı her şeyi kopyalamaya başladığı günümüzde, insan işçiliğinin hala önemli olduğunu göstermek. Adanmışlığın, gelişimin ve başarının en saf halinin insan tarafından yapılabileceği anlatılıyor. Ürün kadar üretim sürecinde yaşananların, yapılanların ne kadar değerli olduğu ve makinelerin asla böyle bir hikaye oluşturamayacağı gösteriliyor. Her ne kadar izleyicilerin 60.000 saatlik belgeselin tamamını bitirip bitiremeyeceği soru işareti olsa bile, çalışma oldukça dikkat çekiyor. Takumi – A 60,000-Hour Story on the Survival of Human Craft belgeselinin tamamı buradan gösterilecek. Belgesel için hazırlanmış fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Künye

Müşteri: Lexus
Ajans: The & Partnership London
İdari Yapımcı: James Miller, Andy Roberts
Düzenleme: J. Santos
Yazar: Dave Bedwood
Fotoğraf Direktörü: William Basanta
Müzik: Duncan Thum, Tyler Sabbag, Steve Gernes
Yapım Şefi: Michelle Travinski
Yapımcı: Daniela Huml

Görsel: Youtube