BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
İstismara Uğrayan Çocukları Kurtaran Gizli Avatar

İstismara Uğrayan Çocukları Kurtaran Gizli Avatar

L'Enfant Bleu isimli dernek, Fortnite'taki avatarı üzerinden istismar kurbanı çocuklara gizlice yardım elini uzattı.

Çocuk istismarının önüne geçilmesindeki en büyük zorluklardan biri, istismara uğrayan çocukların sessiz kalması ve hatta sessiz kalmaya zorlanması. Özellikle cinsle istismar söz konusuysa, konuştuğu takdirde en yakınları tarafından bile konu kapatılıp örtbas ediliyor. Hele de aile içi bir istismar durumu varsa… Bu yüzden bu çocuklar, yaşadıkları travmanın üzerine bir de en yakınlarının yaşattığı baskıyla mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu adeta çifte travma ve çaresizlik sarmalı. En kötü sonuçlarından biri de suçlunun cezasız kalması ve yeni kurbanlar bulup başka çocukların hayatını mahvetmeye devam etmesi. Drawings of Abuse (İstismarın çizimleri) isimli kampanya, sorunun bu kısmıyla mücadele den kampanyalardan biri olarak oldukça ilgi görmüştü. Havas Sports & Entertainment’in L’Enfant Bleu için hazırladığı Undercover Avatar kampanyası da bu türden hafızalara kazınan işlerden biri.

İstismar kurbanı çocuklara 7/24 destek

Şimdi gelelim kampanyanın detaylarına. Bir çocuk koruma derneği olan Enfant Bleu, Fortnite’ta bir avatar yaratmış. Bu sayede dernek, oyuncuların oyun içi sohbeti kullanarak maruz kaldıkları aile içi istismar ve şiddet hakkında dernek üyeleriyle konuşabilmesini mümkün kılmış. Avatarı ebeveynlerin göremeyeceği şekilde çocuklara duyurmuşlar. Dolayısıyla güvenilir kişiler olarak tanımladıkları tanınmış kişiler (yalnızca çocukların takip edeceği sosyal medya influencer’ları, çevrim içi yayıncılar vb.)  üzerinden çocukları bu karakteri eklemeye davet etmişler.

Bir oyuncu olarak görünse de aslında bu karakter oyun oynamak için orada değil, konuşmak için orada. Üstelik de arka planda farklı gönüllülerin devreye girmesiyle 7/24 oyunda aktif olarak kalabiliyor. Misyonu fiziksel, ruhsal veya cinsel açıdan istismar edilen ancak sessiz kalan çocuklarların gelip kendisiyle konuşmasını beklemek. L’Enfant Bleu, bu mavi melek karakteri üzerinden günde 30 çocuğa yardım elini uzatabilmiş. O kadar başarılı olmuşlar ki, hikaye milyonlarca kişiye ulaşmış ve viral olmuş.

Bu başarının yankısı Fransız Hükümeti’nin de dikkatini çekmiş. Hükümet, derneğin mekanizmayı diğer video oyunlarına da genişletmesi ve böylece daha fazla çocuğa yardımcı olması için onu yetkilendirmiş.

Aslında bu yeni bir kampanya değil. Geçtiğimiz yıl Cannes Lions’da Entertainment Lions kategorisinde ödül kazanan işlerden biri olduğundan kampanyayı hatırlayanlarınız olmuştur.

Künye:

Müşteri: L’Enfant Bleu, Paris
Ajans: Havas Sports & Entertainment, Puteaux
Ajans Başkanı: Stéphane Guerry
CCO: Fabrice Plazolles
Art Director: Quentin Clausse
Metin Yazarı: Nil Nivière–Schouvaloff
Halkla İlişkiler Direktörü: Audelia Leloup
Müşteri İlişkileri: Pierre Acuña

Görsel: YouTube