Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

IAB Türkiye, 2018 İlk Yarı Dijital Reklam Yatırımlarını Açıkladı

IAB Türkiye, 2018 İlk Yarı Dijital Reklam Yatırımlarını Açıkladı

IAB Türkiye AdEx-TR ilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2017’nin aynı dönemine oranla yüzde 14 oranında artarak 1.213 Milyon TL’ye ulaştı.

Dünyada ve Türkiye’de dijital reklam yatırımları artıyor. Geleneksel ve dijital ayrımının azaldığını, dijital mecraların erişiminin arttığını düşünürsek kabul edilebilir bir artış. IAB Türkiye de 2018 yılının ilk yarı dijital yatırımlarını bizlerle paylaştı. Rapora göre, dijital 2018’in ilk altı ayında %14 büyüdü; pazar da yılın ilk yarısında 1.213 milyon liralık bir büyüklüğe ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, ekran (display) reklam yatırımları 2018’nin ilk 6 ayında %14 büyüyerek 704 milyon TL oldu. Ekran reklamları kategorisinde en büyük payı 500 milyon TL ile gösterim ya da tıklama bazlı reklam yatırımları aldı. Video reklam yatırımları %27’lik büyümeyle 156 milyon TL olarak gerçekleşirken, native de 48 milyon TL’ye ulaştı.

Dijital, En Büyük Mecra

Ücretli sıralama yatırımlarını içeren arama motoru reklam yatırımlarının büyüklüğü 444 milyon TL olurken, ilan sayfaları reklam yatırımları 55 milyon TL’ye çıktı. Geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen e-posta ilk 6 ayda yaklaşık 3 milyon TL’lik yatırımla bir önceki dönemle aynı kaldı. Oyun içi reklamlar ise 7 milyon TL’lik büyüklüğe erişti. Mobil reklam yatırımları 621 milyon TL olurken, 205 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının %77’si mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2018’in ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 809 milyon TL’ye çıktı.

2018 ilk yarı dijital reklam yatırımlarını değerlendiren IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, 2017’de küresel ölçekte dijitalin televizyonu geçerek en büyük mecra konumuna ulaştığını açıkladı raporda. Bu bağlamda, ülkemizde ilk 6 ayda yine çift haneli büyüme elde edilmiş olmasının önemli olduğunu da belirtiyor. Ayrıca yayınlanan basın bülteninde IAB Türkiye olarak tüm markaları veriye dayalı satın alma yapmaya, kampanya değerlendirmelerini veriye dayandırmaya, verimli yatırım yaparak ekonomiye katkı sağlamaya davet ediyor.

Görsel: IAB Türkiye