Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Hedefler Neden Hep Siyah?

#NoMoreBlackTargets bilinçaltı önyargılar ve siyah erkeklere yönelik silah şiddeti konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir sanat projesi.

Akbank ve Bigumigu Cannes Lions'dan bildiriyor.
Cannes Lions haberlerinin tümü için tıklayın..

No More Black Targets (#NoMoreBlackTargets veya #NMBT), özellikle de genç siyah erkeklere yönelik silah şiddeti ve taşıdığımız bilinçaltı önyargılar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanmış bir sanat projesi. New York Society for Ethical Culture ve yaratıcı ajans FRED & FARID tarafından “Black History Month” çerçevesinde hazırlanan çalışma; farklı altyapı, milliyet, ırk ve disiplinlerden farklı sanatçıların oluşturduğu bir sanatçı kolektifinin ürünü.

İstatistiklere göre Amerika’da genç siyah erkeklere yönelik şiddet artışta. Beyaz erkeklere göre siyah bir erkeğin eğitimli nişancılar ve polis tarafından vurulma olasılığı 3 kat daha fazla. Çeşitli araştırmalara göre ırk ve hedefin vurulması arasında bir korelasyon görülebiliyor. Göze çarpan bir “tesadüf” de atış eğitimleri sırasında kullanılan hedef tahtalarının siyah bir silüet olması. Bu sanat projesi de silah kullanmanın öğretildiği her yerde kullanılan bu simsiyah hedef tahtasını yok etmeyi amaçlıyor. Tehdit edici ve vurulması gereken “siyah” bir figür yerine siyah insanlara yönelik önyargıları bu kadar kör göze parmak şekilde beslemeyecek başka bir form koymayı hedefliyor.

Sonuç olarak da ne yapıyor? Çeşitli sanatçılara bu siyah silüeti boyamaları söyleniyor. Böylece yüzü olmayan, korkutucu siyah adam yerine rengarenk, bir mesaj taşıyan, daha iyimser işler çıkıyor. Bu işler de New York sokaklarında ve sergi alanlarında sergileniyor, dijital ortamda hayat buluyor. Hatta hareket için hazırlanan internet sitesinde dileyen kendi hedef tahtasını bile boyayabiliyor. Site üzerinden ayrıca kampanyayla ilgili bilgi toplanabiliyor, imzayla destek verilebiliyor, diğer işler görülebiliyor.

Künye:
Reklamveren: New York Society for Ethical Culture
Reklam Ajansı: FRED & FARID
Yetkili Yaratıcı Yönetici: Fred & Farid
Yaratıcı Yönetmen: Laurent Leccia
Sanat Yönetmeni: Cypha, Pamela Jean Tinnen, Streetsmartguidenyc, AvisualBliss, JCBKNYC, BilliKid, ConsumerArt ,YesOne, Brolga, FKDL, Iconic and 2cents, Sines, B.D. White, Gil Goren, Gazoo, ButtSup ,Greg Frederick – VinylPopArt , Daine Carter, Mason Eve, Damien Mitchell, Lane Scarano, ZroPro, Uta Brauser , Sacsix, Dertism, Felipe Echeverry ,Tats Cru, Steven Cogle, Thomas Raillard, Julien Calot, Alice Mizrachi, Jenna Krypell, Sean Sullivan, Zimer, Bernadette Delany, Castelbajac Creative, Fumero, Ibn Anderson, Vahram Muratyan, Augustin Zeller, Michael Hess, Adrian Wilson, Denton Burrows…
Yapımcı: Karim Naceur, Felix Vroegop
Kurgu: Matthew Xu
Hareket Tasarım: Vicky Wang
Yönetmen ve Fotoğrafçı: Labelle
Şarkıcı : Calvin play
Dijital Yapımcı: Jim Tran, Arthur Gaudrie
Web Tasarım : Caroline Tang
Geliştirme: Zhiwu Wu
Hosting : Naitways
Ajans Süpervizörü: François Grouiller Lisa Rosario, Augustin Zeller

Görsel: No More Black Targets

REKLAM